Zaměření školy

• vnímání, poznávání a spoluvytváření světa kolem nás (vnímáme živý svět přírody a lidí kolem nás – rozšířená estetická a ekologická výchova). V rámci tohoto směřování máme ve dvou třídách již třetím rokem i živá zvířata - králíčka Pepinu a dva šneky (oblovky).Využíváme tak zpracované metody "Vzdělávání za pomoci zvířat", a to formou "třídního chovu".
  • naplňování potřeb a rozvíjení vloh dítěte v příjemném klima školky (seznamování s tradicemi, lidovými zvyky a oslavou tradičních českých svátků - pečeme si perníčky, koláče a bochánky z kynutého těsta, chleba)
  • snažíme se o úzké propojení prostředí školky a rodiny ( rodiče mají přístup až do  tříd, pohybují se po celé školce a mohou hovořit s učitelkou bezprostředně dle potřeby – jak ráno při odevzdávání dítěte, tak v poledne nebo odpoledne při jeho vyzvedávání )
  • od roku 2009 je MŠ Pražačka členem celostátní sítě mateřských škol se zájmem o ekologickou/enviromentální výchovu MRKVIČKA (usilujeme o kvalitní a trvale se zlepšující zařazení ekologické/enviromentální výchovy do celkového života mateřské školy ve smyslu Rámcového vzděl. programu pro předšk. vzdělávání, výchovy a osvěty a metodického pokynu MŠMT k EVVO ve školách a šk. zařízeních č.j.16745/2008-22).
  • od roku 2009 jsme také zapojeni do projektu RECYKLOHRANÍ (Školní recyklační program) zaměřeného na výchovu v oblasti šetření zpřír.zdrojů a zejména sběru použitých baterií a elektroodpadu (k dubnu 2013 máme již 1.192 bodů!). V rámci tohoto projektu jsme se zapojili i do akce "Věnuj mobil" (více na www.recyklohrani.cz).
  • ve šk.roce 2011/2012 jsme se také zúčastnili projektu Bezpečnostní průprava dětí předškolního věku (organizátorem je MHMP). Program je zaměřen na prevenci úrazů doma i venku. Zabývá se nebezpečnými osobami, upozorňuje na nebezpečí v podobě zvířat, na nebezpečí u vody (u bazénu), při hře s ohněm, při bouřce. Akce proběhla se všemi dětmi během celého dopoledne v MŠ a byla velmi kladně hodnocena učitelkami a děti byly návštěvou hasičů, záchranářů a členů Policie ČR překvapené a doslova nadšené!

Pravidelné akce:

• tradiční oslavy svátků (Mikuláš, Vánoce, Masopust, Velikonoce, Svátek matek, MDD atd.)
  • 1x měsíčně profesionální divadelní představení v MŠ
  • 1x ročně výjezd na školu v přírodě – předškoláci a podle situace i mladší ročníky
  • 1x ročně celodenní školní výlet
  • vícekrát za školní rok účast na výukových a poznávacích programech pro MŠ (spolupráce s ekologickým sdružením Tereza a Toulcův dvůr, Planetárium, ZOO Praha, ekocentrum KAVYL Svatý Jan pod skalou, Lesy ČR)
  • vícekrát za školní rok návštěva divadelních představení (Divadlo Minor, Žižkovské Atrium, Divadlo U hasičů, Divadlo GONG, DDM Prahy 3)
  •  spolupráce s rodiči (keramická dílna, karneval v maskách,vánoční posezení, opékání špekáčků na školní zahradě, spaní v MŠ, adopce zvířete ze ZOO Praha apod.)

Něco navíc