Nový školní rok jsme přivítali sportovně. Hned od druhého zářijového týdne začaly obě předškolní třídy navštěvovat lekce plavání na bazénu Pražačka. Nikdo se vody nebojí a všichni si hrátky ve vodě užíváme. Třída Sluníčka se rozhodla návštěvou podpořit zvířátka v Útulku městské policie v Pražské Troji. V útulku pečují nejen o nalezené psy, ale třeba i o želvy či hada. Děti si užily zvířátka a také dobrodružnou cestu, při níž vystřídaly tramvaj, vlak a dokonce přívoz! Mladší děti, které ještě nemohly vyrazit na tak dalekou cestu, si zase užily koncert hudebníka Jiřího Bílého, s nímž v písničkách a s plyšáky vyrazily do ZOO. Projekt názvem Záhony pro školky probíhá v naší MŠ už několikátou sezónu. Letos se do něj zapojují třídy Soviček a Tučňáků. Naše malá fotogalerie dokazuje, že mezi námi vyrůstají nadějní zahradníci. Přejeme jim, aby byla jejich celoroční práce odměněna bohatou úrodou! Známé rčení praví, že kdo si hraje, nezlobí. Konstatujeme, že je to pravda: děti z Motýlů a Sluníček si společně v rámci jednoho zářijového dopoledne vyzkoušely ukázku nejrůznějších didaktických hraček a pomůcek, které jim pomohly zapojit všechny smysly i šikovné ruce. Návštěva živých zvířat z Mobilního zvěřince patří v našem programu k nejoblíbenějším. Tentokrát do školky přijela smečka psů, poníků a také oslík, který děti trpělivě vozil, aniž by dal najevo svou příslovečnou tvrdohlavost. Skládáme poklonu zejména našim nejmladším třídám Pejsků a Veverek, které přesto, že byly ve školce teprve pár týdnů, zvládly hry se zvířecími kamarády s dobrou náladou a bez slziček. To už se ale přiblížil konec měsíce a den české státnosti, svátek sv. Václava, který si Sluníčka připomněla návštěvou Armádního muzea na Vítkově a všichni pak měsíc uzavřeli tradiční slavností brambor, bramboráků a dobré nálady na zahradě školky – Bramboriádou.
Celý začátek října strávily nejstarší třídy na jedné z našich tradičně nejoblíbenějších akcích – škole v přírodě v pošumavských Česticích. Počasí bylo skvělé a děti si užily devět dní v nádherné kopcovité přírodě lesů, luk a pastvin. Každý den byl pro děti připraven program plný skřítků a veselých strašidýlek, která, jak známo, v Česticích žijí a někdy jsou hodná, jindy trochu škodolibá. Nechyběly ani delší výlety tentokrát do unikátního vyřezávaného včelínu v Krušlově či návštěva Kašperku, nejvýše položeného hradu v Čechách. Ani ostatní děti se nenudily. Školku navštívilo divadlo Basta Fidli s představením O tureckém rybáři, jenž dle očekávání chytil zlatou rybku plnící přání. Byl to ale turecký rybář s tureckou rybkou a tureckými rekvizitami! Děti si proto užily spoustu turecké legrace… V divadelním představení O semínku pak byly děti nenásilně uvedeny do projektu Záhony pro školky, jehož se naše mateřská škola účastní už několikátou sezónu. Starší děti se na konci měsíce se zapojily do prožitkového programu Kamil neumí létat zaměřeného na budování spolupráce, respektu k ostatním a pocitu pospolitosti. Díky špaččímu hejnu a jeho členům se naučily empatii, sounáležitosti, laskavosti i pevné vůli.
Na začátku listopadu jsme si připomněli svátek Dušiček a přemýšleli o člověku v běhu času: jak se narodí, roste a stárne. Od lidského života je jen krok k lidskému tělu. Jak o něj máme pečovat, aby bylo zdravé a silné? To se děti dozvěděly v zábavně vzdělávacím představení Skřítky krmit povoleno. Pak už přijel Martin. Ne sice úplně na bílém koni - tento dárek si nechal až na prosinec - ale jeho příběh jsme si připomněli jak ve školce, tak v průběhu Svatomartinského lampionového průvodu. Temná zákoutí lesoparku Krejcárek rozsvítily děti svými světýlky a ještě stihly úspěšně splnit Martinovy úkoly. K sychravému počasí se velmi hodí divadlo. Ve školce jsme přivítali oblíbené divadlo Kaká, které nás navštívilo s představením Ošklivé káčátko, nejstarší děti vyrazily do kamenného divadla Gong na představení Jak jsem nechtěl vyrůst. V závěru měsíce jsme se začali připravovat na advent. K výzdobě domovů přispěla i adventní dílna v nejmladší třídě Pejsků, při níž maminky a tatínkové vyráběli adventní věnce a svícny z chvojí.
Adventní období otevřel první ročník vánoční soutěže o nejoriginálnější betlém školky. Děti a rodiče vyráběli a přinášeli do školky opravdu osobité kousky! Sešly se exempláře vyrobené z bonbónů, dřevěných kostek, filcu, perníku, papíru, přírodnin, lega, recyklovaného materiálu... Fantazii výrobci skutečně meze nekladli. Ve školce se sešlo celkem 24 betlémů, které navodily tu pravou předvánoční atmosféru. V první polovině prosince pak proběhlo anonymní hlasování návštěvníků školky o nejpovedenější betlém. S vítězi se můžete seznámit ve fotogalerii. Výhercům gratulujeme a všem děkujeme za donesené výrobky. Podle ohlasů víme, že si účastníci soutěže společnou tvorbu užili. Věříme, že se nám podařilo založit ve školce další milou tradici.
Divadlo Gong patří k našim oblíbeným cílům, a proto se předškoláci ze Sluníček rozhodli strávit jedno lednové dopoledne na představení Kniha džunglí - Mauglího poslední boj. V tomto příběhu je Mauglí už dospělý a pomáhá své vlčí rodině i zvířecím přátelům. V džungli se však skrývá nepřítel tygr Šer Chán, který spřádá plány na to, jak Mauglího z džungle vystrnadit. Volné pokračování známého příběhu si užily nejen děti, ale vtipy, hlášky a nápadité kostýmy ocenili i dospělí. Naše nejmladší děti z Veverek zatím nevyrážejí do vzdálenějších destinací, a proto se rozhodly vyrobit si s pomocí rodičů a paní učitelek „kouzelné koberečky“. Jaké kouzlo takový koberec umí? Je to kobereček léčivý: pokud na něm pravidelně stojíme, jemně masírujeme plosku nohy s reflexními body a navíc posilujeme jemné svaly, které tvoří nožní klenbu. Tím pomáháme správnému držení těla a předcházíme problémům s páteří. Inspiraci pro výrobu vlastních koberečků najdete ve fotogalerii. Věříte, že je možné procestovat svět za 60 minut? Ve skleníku Fata Morgana Botanické zahrady v Troji to lze a naše Sluníčka si to vyzkoušela! Při tom se seznámila s planetou Zemí, jednotlivými světadíly a jejich obyvateli lidskými, zvířecími i rostlinnými. Nejznámější rostliny mohly děti obdivovat i naživo a zjistily, že mnohé z nich nejsou jen krásné a důležité pro tvorbu kyslíku, ale mohou být užitečné pro člověka třeba v kuchyni nebo průmyslu. Komediální představení s detektivní zápletkou divadelní společnosti Vocaď pocaď si užily děti z Motýlků. Inspektorka Navšepřišlová znovu zasáhla a za pomoci dětí odhalila pachatele krádeže narozeninového dortu. Nechyběly kreativní převleky ani pátrací pes. Děti se seznámily i s tradičními detektivními metodami. Návštěvu KC Vozovna si děti vždy užijí i jinak: kde jinde mohou navštívit kokpit opravdového tramvajáka a vyzkoušet si všechna tlačítka a páčky? Kdo by váhal, jak dětem zprostředkovat první krůčky po galerii výtvarného umění, může zavítat do Veletržního paláce a projít se po výstavních plochách v doprovodu loutky Dona Quijota, jejím předobrazem byla socha Otto Guttfreunda. Předškolákům ze Sluníček loutka odpověděla na otázky, které mohou vyvstat při prvním pohledu na umělecké dílo – třeba z dílny O. Guttfreunda, Pabla Picassa či Jana Zrzavého. Pro většinu dětí byla návštěva premiérou a věříme, že se budou do výstavních prostor vracet i s rodiči.
Mobilní planetárium jsme si v naší školce velmi oblíbili a jeho produkce se s nadšením účastní všechny děti. Diváci měli na výběr z několika filmů, a tak u nás proběhla hned tři představení. Ve filmu Jak Měsíc putoval ke Slunci na návštěvu se hlavní hrdina rozhodne navštívit Slunce, avšak svou pouť by nezvládl bez moudrých rádců – dvanácti nebeských znamení. Cestou Měsíc proměňuje svoji tvář tak, jak se mění podoba Měsíce na obloze od úplňku až po nov. Se zvířátky o vesmíru je původní český film, který kombinuje klasické loutky s virtuální animací. Čtyři zvířecí kamarádi se shodou okolností dostávají do skutečné rakety, kde se v doprovodu chytrého myšáka dozvídají mnoho zajímavého o fungování vesmíru. Pro nejstarší děti byl připraven krátký film Astronomie pro děti, seznamující s planetami Sluneční soustavy, Sluncem a naší galaxií. Diváci se dozvídají, jak se liší hvězda od planety, jak tato vesmírná tělesa odlišíme pouhým okem při pohledu na oblohu a jak poznáme nejznámější souhvězdí. Úplně poslední lednový den vyrazila předškolní třída Motýlků do nově zrekonstruovaného Armádního muzea na vrchu Vítkově na vzdělávací program Lev se skrývá v muzeu. V doprovodu plyšového dvouocasého českého lva se děti prošly po expozici našich nejstarších dějin, seznámily se se státními symboly a legendou o Bruncvíkovi. V průběhu prohlídky malí návštěvníci hledali lví stopy, které ukrývaly poklad – například meče, palcáty a cepy nebo třeba opravdové rytířské helmy!
Co by to bylo za únor, kdyby se ve školce nekonaly masopustní průvody! Veselé písničky a zábavné hry zaplnily celé dopoledne masopustního úterý. V rozmanité legrační a někdy trochu strašidelné postavy se proměnily nejen děti, ale také paní učitelky. Nechybělo ani výtečné občerstvení a lahodné nápoje: zkrátka náš masopust jsme si letos užili a už se těšíme na ten další. Co se dělo dál? Děti z Tučňáků a Soviček si připomněly zásady přivolávání a poskytování první pomoci v programu Pomóóóc! neziskové organizace Do světa. Co dělají hasiči, policisté a záchranáři? Na jakých telefonních číslech je najdeme a co jim máme říkat? Jak se postaráme o zraněného a co máme dělat, než přijede pomoc? Podobné otázky by naše děti už neměly překvapit. Jak zvířátka zimují? Ve spolupráci s agenturou Pochop přírodu jsme poznávali tajemný svět zimujících zvířat. Dozvěděli jsme se, že zimní období je pro zvířátka velmi náročné a každé z nich se s ním vyrovnává po svém. V neuvěřitelných příbězích jsme zjistili, že se zvířata dokáží přizpůsobit krutým zimním podmínkám nejen svým chováním, ale dokáží dokonce změnit své tělesné funkce. Jsou to prostě superhrdinové! Každá doba nese svoje výzvy a děti jsou jejich součástí. Proto jsme do našich aktivit zařadili také program Můj nový telefon, při němž děti sledují příběh pohádkového maňáska, který se při používání digitálních technologií ocitá ve složité situaci. Děti pochopily, kde udělal hrdina chybu a jak se může on i ony rizikové situaci v budoucnosti vyhnout. Snídaně je běžnou součástí našeho dne. Potraviny si nakoupíme v obchodě a je hotovo. Jak ale lidé získávali potraviny, když obchody nebyly nebo jich bylo málo? V ekocentru Toulcův dvůr si děti ze třídy Sluníček vyzkoušely, kolik práce dalo, než se mohli nasnídat lidé v dávných časech. Děti mlátily a mlely obilí, zadělaly na nekvašený chléb a vyráběly tvaroh. Snídaně pana Toulce byla na stole a všichni si po zasloužené práci pochutnali. V únoru nechyběla ani kultura. Sluníčka vyrazila do Divadla Gong na dramatizaci známého dětského povídání Josefa Čapka O Pejskovi a kočičce. Naše mateřská škola je jako jediná na Praze 3 zapojena do projektu základů finanční gramotnosti, kterou realizuje prostřednictvím výukového programu JA Moje první peníze neziskové organizace JA Czech. Děti s v průběhu pěti setkání naučily rozhodovat a volit mezi dvěma možnostmi, naučily se rozlišovat, které věci opravdu potřebují a které pouze chtějí, vymýšlely činnosti, kterými by si mohly vydělat peníze a seznámily se s tím, jak a proč si mohou vydělané peníze ušetřit. Nedílnou součástí programu je myšlenka sdílení a darování potřebným.
Na začátku března jsme rádi přijali pozvání do základní školy Pražačka. Předškoláci, kteří se už příští měsíc půjdou zapsat do některé základní školy, uvítali možnost se podívat na to, jak to v takové “velké” škole chodí. Motýlci a Sluníčka se vystřídali ve dvou prvních třídách, kde za pomoci o něco starších kamarádů plnili opravdové školní úkoly. Po práci přišla zábava - veselá sportovní stanoviště ve školní tělocvičně pro své budoucí spolužáky připravili žáci osmých ročníků. Milujete bubnování? My rozhodně ano! Kdo si ještě nesáhl na opravdový buben, měl jedinečnou příležitost si vyzkoušet djembe. Typický africký buben nás přenesl přímo do Afriky. Zjistili jsme, že bubnovat umí opravdu každý. A byl to rachot! Předškoláci ze Sluníček vyrazili do oblíbeného divadla Gong na představení Malá čarodějnice. Motýlci se také vydali do světa pohádek a příběhů. V rámci tématu Kniha uspořádali školkovou přespávačku, na kterou si každý mohl přinést svoji oblíbenou knížku a ukázat ji svým kamarádům. Vyráběli také unikátní záložky a přebaly na své knížky a večer uzavřel filmový večírek s promítáním vybraných pohádek Hanse Christiana Andersena.
Jedním z poznávacích znaků jara jsou bezpochyby mláďátka. Právě proto si už několikátou sezónu zveme v tomto období do školky Mobilní zvěřinec u nějž se to právě líhne, klube a rodí… Káčátka, kuřátka, králíčci, jehňátka, kůzlátka i selátko jsou roztomilí a vítaní návštěvníci, jichž se děti nemohou nabažit. Druhou zvířátkovou akcí bylo ekodivadlo a workshop názvem A ta kráva mléko dává Asociace AMPI. Kromě shlédnutí divadla si děti vyzkoušely dojení a výrobu opravdového másla. Děti ze Soviček a Veverek se pozvaly do svých tříd maminky a tatínky k výrobě velikonočních dekorací. Všechny třídy se pak svorně zapojily do soutěžního klání O nejhezčí velikonoční větvičku. Větve okrasné vrby zkrášlily náš plot a děti s rodiči zdobili a zdobili… Soutěž sice dopadla nerozhodně, avšak krásná velikonoční výzdoba potěšila oko každého kolemjdoucího.
Proč se slaví Velikonoce? Co se odehrálo před dvěma tisíci lety? Odpovědi hledali předškoláci ze Sluníček ve výstavních prostorách Kláštera sv. Anežky České na Františku. Děti se s pomocí významných výtvarných děl v čele s Vyšebrodským oltářem dozvěděli, proč byl Ježíš Kristus ukřižován, jak vznikla název velikonočních svátků, jak se nazývají dny ve velikonočním týdnů nebo co symbolizuje beránek. Jedno jarní slunečné odpoledne jsme pozvali na školní zahrady nejen děti, ale také jejich rodiče a sourozence. Jarní slavnost názvem Chyťme jaro za pačesy plná veselých soutěží a výtvarného tvoření inspirovalo právě probíhající roční období. Všichni si setkání moc užili a někteří účastníci si jednotlivé disciplíny vyzkoušeli hned několikrát. Zvířata od nejmenších po největší se rozhodly navštívit děti z Tučňáků. Komentovaná prohlídka ve staré budově Národního muzea provedla děti úchvatným světem zvířat. Jednotlivé sály zavedly děti pod mořskou hladinu, do tropického pralesa nebo na africkou savanu. Nejpoutavější byly určitě velké exponáty jako model obří krakatice, žirafy a slona či nejznámější kostra velryby. Děti zjistily, že ani vícenohých zvířat se není třeba bát, čím se které živí nebo která zvířata můžeme potkat i v naší přírodě. Na pražské letiště se většina z nás podívá jen občas. Při našich dovolenkových letech se rozhodně nedostaneme do letištního “zákulisí”, ani do hasičské stanice. Tuto možnost měly děti z předškolní třídy Sluníček. Děti shlédly celou plochu letiště, podívaly se na odbavení letadel po přistání a před vzletem, zblízka sledovaly starty a přistání letadel a navštívily i hasičskou stanici s opravdovým hasicím vozem. Svět letadel a tajemství letiště uchvátily všechny děti i dospělé. Představte si, že jste maličký kocourek, vlastně teprve kotě, které se právě narodilo. Svět kolem vás je plný tajemství, kouzel a prapodivných tvorů a věcí. Zjistit, jak to tady chodí, není žádná legrace. Jak to všechno dopadlo, prověřili předškoláci z Motýlků při představení Dobrodružství kocourka Modroočka ve vysočanském divadle Gong. Pejskové pozvali své rodiče do školky, aby si vyzkoušeli tvořivou práci s opravdovou hlínou. Keramická dílna přinesla řadu zajímavých výrobků a přátelskou atmosféru. Když nemůžeme jít do koncertní síně my, pozveme si orchestr rovnou do školy. Děti z nejmladší a střední věkové skupiny zažily zřejmě svůj první opravdový koncert pod názvem Od klapek po struny. Poslechly si, zblízka si prohlédly a dokonce si sáhly na opravdovou flétnu, housle, klarinet, lesní roh a trubku. Program plný libozvučných tónů a her na sluchovou paměť i fantazii děti naše nejmenší moc bavil. Cirkus Adonis navštěvuje naši školku pravidelně každý rok a vždy přijde s něčím novým. V cirkusovém programu nechybělo kouzlení, klaunské výstupy i drezúra. A jak je zvykem, kouzlily i děti a paní učitelky. Těšíme se příště! Napínavá dramata i humorné taškařice broučků, motýlů, housenek, červíků a pavouků odehrávající se v nejtajnějších úkrytech v trávě, pod kameny i na břehu potoka nalákala předškolní třídu Sluníček. Naše oblíbená scéna divadla Gong opět předvedla špičkové umělecké výkony a Příhody Ferdy Mravence si všichni užili. Úplný závěr měsíc patřil, jak jinak, čarodějnicím, kterých se ve školce slétlo hned několik desítek. Naštěstí žádná z ježibab neodlétla na koštěti a všechny byly zdárně předány maminkám a tatínkům.
Naše školka se během května proměnila v místo plné dobrodružství, zábavy a vzdělávání. Hned z kraje měsíce se Sluníčka vydala na divadelní představení Kocourek Modroočko ve vysočanském divadle GONG. Děti byly nadšené z příběhu malého kocourka a jeho dobrodružství, které jim připomnělo důležitost přátelství a odvahy. Třída Veverek si zase užila vyhlídkovou jízdu historickou tramvají. Děti měly možnost vidět město z jiného úhlu a dozvěděly se spoustu zajímavostí o historii městské dopravy. Třída Motýlků se ocitla v dobrodružném světě pirátů díky Vyprávění starého piráta v Kulturním centru Vozovna. Děti shlédly napínavý příběh z dalekých moří a seznámily se se základy navigace, pomohly pirátovi najít zakopaný poklad a rozhodly, jak se zlato a drahokamy z pokladu využijí: postaví se za ně nová školka! Motýlci také navštívili dopravní hřiště v Jilmové ulici, kde se učili základům bezpečnosti v silničním provozu. Děti si vyzkoušely jízdu na kolech, koloběžkách a odstrkovadlech a zjistily, že pravidla platí pro řidiče i chodce. Třída Sluníček se vydala na exkurzi na Staroměstskou radnici, kde děti obdivovaly starobylou architekturu a dozvěděly se mnoho zajímavostí o historii města. Motýci a Sluníčka se společně zapojili do vzdělávacího programu 3,2,1... START!. Dozvěděli se něco o vyváženém přístupu ke zdraví, pro které je klíčová zdravá strava, přiměřený pohyb a dostatečný odpočinek tak, aby vše dohromady správně fungovalo. Součástí programu byla aktivní pohybová část zaměřená na balanční cvičení, které si děti velmi užily. Třída Tučňáků zavítala do Lumia Gallery, kde se děti seznámily s moderním uměním a instalacemi vytvořenými pomocí nejmodernější zobrazovací techniky jajko jsou 3D projekce, videomapping, LED mapping nebo interaktivní videoprojekce. Zážitek probudil dětskou kreativitu a inspiroval je k vlastním výtvarným aktivitám. Všechny třídy se společně vydaly na celodenní výlet do zábavního parku Mirákulum. Děti si užily nejrůznější atrakce, prolézačky, bludiště, provazové chodníky či průchod temným tunelem. Mezi vrcholy programu patřil výborný oběd se zaslouženou zmrzlinou zajištěnou sponzorsky jedním z „našich“ tatínků. Třídy Tučňáků, Soviček, Sluníček a Motýlků se zúčastnily hudebního představení S princeznami za hudbou. Děti byly nadšené z neobvyklých hudebních nástrojů a melodických písní, které je vtáhly do světa pohádek a klasické hudby. Na závěr měsíce se ve školce konaly oslavy Mezinárodního dne dětí. Pro všechny děti byl připraven zábavný program plný her, soutěží a sladkých odměn.
V červnu jsme v naší mateřské škole zažili spoustu zábavy, učili se nové věci a sdíleli mnoho společných zážitků. Třída Soviček vyrazila na divadelní představení Malá čarodějnice v kulturním centru GONG. Děti byly nadšené z příběhu malé čarodějnice, která se učí kouzlit a čelí různým dobrodružstvím. Zároveň si coby budoucí předškoláci vyzkoušeli cestování mimo školku. Jedno z nejoblíbenějších letních odpolední bylo věnováno tradičnímu opékání špekáčků – Buřtiádě. Děti si společně s rodiči užily příjemné chvíle u ohně s opékáním buřtíků a neomezeným množstvím bezinkové limonády. Sovičky navštívily místní knihovnu, kde se zúčastnily interaktivního programu Rýmování s pohybem. Děti se učily nové básničky a pohybové hry, které vhodně podpořily jejich jazykový a motorický rozvoj. Třída Motýlků navštívila Náprstkovo muzeum, kde se děti dozvěděly o afrických dobrodružstvích Emila Holuba. Výstava Pod africkým nebem jim představila život a kulturu afrických kmenů a přiblížila život a sbírky jednoho z našich nejslavnějších cestovatelů.
Sluníčka se vydala na představení inspirované knihou Záhada hlavolamu. Kdo by neznal příběh temných, úzkých a křivolakých uliček Stínadel? Někde tam se skrývá legendární hlavolam „ježek v kleci“, do jehož srdce mladý vynálezce Jan Tleskač vložil plánek na výrobu létajícího velocipédu. Hru přineslo vysočanské Divadlo Gong. Společná akce tříd Sluníček a Motýlků s názvem Arktida a Antarktida se zase zaměřila na poznávání polárních oblastí. Děti se dozvěděly o životě v extrémních podmínkách a o zvířatech, která tam žijí. Zároveň prožily cestu na severní i jižní pól a zakusily dramatický závod mezi polárníky Roaldem Amundsenem z Norska a britem Robertem Scottem, z něhož si vítězství odnesl slavný Nor, jenž na jižní pól dorazil jako první.
Motýlci se zúčastnili vzdělávací akce Kolik smyslů umíš použít, kde si prakticky vyzkoušeli své smysly při poznávání přírody. Environmentální program proběhl na Židovských pecích a děti se učily rozpoznávat různé vůně, chutě, zvuky a hmatové podněty, které nabízí příroda v našem nejbližším okolí. Děti zjistily, že i bez mobilů a počítačů si mohou užít spoustu legrace! Sluníčka navštívila Českou televizi, kde se dozvěděla, jak vznikají televizní pořady. Děti nahlédly do zákulisí natáčení a měly možnost vidět, jak pracují kameramani a moderátoři a setkali se s mnoha známými postavičkami z Večerníčků a dalších dětských pořadů. Do školky zavítali dravci. Děti měly jedinečnou příležitost vidět různé druhy dravých ptáků a sov zblízka a dozvědět se o jejich životě a chování. Bylo to fascinující a poučné setkání. Na konci školního roku se předškolní třída Motýlků rozloučila se svými kamarády, kteří odcházejí do školy. Rozlučková akce byla plná her, písniček a vzpomínek na společně prožité chvíle. Třídy Tučňáků a Sluníček si užily speciální noc ve školce. Děti přespaly ve třídách a užily si hry na zahradě i na chodbách školky. Pro Sluníčka to byla rovněž rozlučka se školkou předtím, než přejdou na základní školu. V závěru měsíce se všechny třídy společně zapojily do programu Včelí království. Děti se dozvěděly o fascinujícím životě včel, jejich významu pro přírodu a zjistily, jak včelky vyrábějí med. Program byl interaktivní - děti si mohly vyzkoušet oblek včelaře, obsluhovaly přístroj na stáčení medu medomet a prohlédly si život v úle z bezprostřední blízkosti.