Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O školce > Akce v MŠ 2023/24

Akce v MŠ 2023/24


Jaro jede na plné pecky aneb duben na Pražačce

Proč se slaví Velikonoce? Co se odehrálo před dvěma tisíci lety? Odpovědi hledali předškoláci ze Sluníček ve výstavních prostorách Kláštera sv. Anežky České na Františku. Děti se s pomocí významných výtvarných děl v čele s Vyšebrodským oltářem dozvěděli, proč byl Ježíš Kristus ukřižován, jak vznikla název velikonočních svátků, jak se nazývají dny ve velikonočním týdnů nebo co symbolizuje beránek. 

IMG_20240404_102926.jpg IMG_20240404_205533.jpg

 

Jedno jarní slunečné odpoledne jsme pozvali na školní zahrady nejen děti, ale také jejich rodiče a sourozence. Jarní slavnost názvem Chyťme jaro za pačesy plná veselých soutěží a výtvarného tvoření inspirovalo právě probíhající roční období. Všichni si setkání moc užili a někteří účastníci si jednotlivé disciplíny vyzkoušeli hned několikrát.

P1240574.jpg P1240782.jpg

 

Zvířata od nejmenších po největší se rozhodly navštívit děti z Tučňáků. Komentovaná prohlídka ve staré budově Národního muzea provedla děti úchvatným světem zvířat. Jednotlivé sály zavedly děti pod mořskou hladinu, do tropického pralesa nebo na africkou savanu. Nejpoutavější byly určitě velké exponáty jako model obří krakatice, žirafy a slona či nejznámější kostra velryby. Děti zjistily, že ani vícenohých zvířat se není třeba bát, čím se které živí nebo která zvířata můžeme potkat i v naší přírodě.

20240416_092218.jpg 20240416_100335.jpg

 

Na pražské letiště se většina z nás podívá jen občas. Při našich dovolenkových letech se rozhodně nedostaneme do letištního “zákulisí”, ani do hasičské stanice. Tuto možnost měly děti z předškolní třídy Sluníček. Děti shlédly celou plochu letiště, podívaly se na odbavení letadel po přistání a před vzletem, zblízka sledovaly starty a přistání letadel a navštívily i hasičskou stanici s opravdovým hasicím vozem. Svět letadel a tajemství letiště uchvátily všechny děti i dospělé. 

IMG_20240416_100226.jpg IMG_20240416_102441.jpg

Představte si, že jste maličký kocourek, vlastně teprve kotě, které se právě narodilo. Svět kolem vás je plný tajemství, kouzel a prapodivných tvorů a věcí. Zjistit, jak to tady chodí, není žádná legrace. Jak to všechno dopadlo prověřili předškoláci z Motýlků při představení Dobrodružství kocourka Modroočka ve Vysočanském divadle Gong.  

Pejskové pozvali své rodiče do školky, aby si vyzkoušeli tvořivou práci s opravdovou hlínou. Keramická dílna přinesla řadu zajímavých výrobků a přátelskou atmosféru. Když nemůžeme jít do koncertní síně my, pozveme si  orchestr rovnou do školy. Děti z nejmladší a střední věkové skupiny zažily zřejmě svůj první opravdový koncert pod názvem Od klapek po struny. Poslechly si, zblízka si prohlédly a dokonce si sáhly na opravdovou flétnu, housle, klarinet, lesní roh a trubku. Program plný libozvučných tónů a her na sluchovou paměť i fantazii děti naše nejmenší moc bavil.

P1250018.jpg IMG-20240419-WA0012.jpg

 

Cirkus Adonis navštěvuje naši školku pravidelně každý rok a vždy přijde s něčím novým. V cirkusovém programu nechybělo kouzlení, klaunské výstupy i drezúra. A jak je zvykem, kouzlily i děti a paní učitelky. Těšíme se příště! Napínavá dramata i humorné taškařice broučků, motýlů, housenek, červíků a pavouků odehrávající se v nejtajnějších úkrytech v trávě, pod kameny i na břehu potoka nalákala předškolní třídu Sluníček. Naše oblíbená scéna divadla Gong opět předvedla špičkové umělecké výkony a Příhody Ferdy Mravence si všichni užili.

IMG_20240426_110121030_HDR.jpg IMG_20240426_102235450_HDR.jpg

 

Úplný závěr měsíc patřil, jak jinak, čarodějnicím, kterých se ve školce slétlo hned několik desítek. Naštěstí žádná z ježibab neodlétla na koštěti a všechny byly zdárně předány maminkám a tatínkům.

IMG-20240430-WA0020.jpg 101_0773.jpg

 

 

 


Jak to bylo v březnu

Návštěva v základní škole

Na začátku března jsme rádi přijali pozvání do základní školy Pražačka. Předškoláci, kteří se už příští měsíc půjdou zapsat do některé základní školy, uvítali možnost se podívat na to, jak to v takové “velké” škole chodí. Motýlci a Sluníčka se vystřídali ve dvou prvních třídách, kde za pomoci o něco starších kamarádů plnili opravdové školní úkoly. Po práci přišla zábava - veselá sportovní stanoviště ve školní tělocvičně pro své budoucí spolužáky připravili žáci osmých ročníků. 

20240305_093928.jpg 20240305_092249.jpg

 

Milujete bubnování?

My rozhodně ano! Kdo si ještě nesáhl na opravdový buben, měl jedinečnou příležitost si vyzkoušet djembe. Typický africký buben nás přenesl přímo do Afriky. Zjistili jsme, že bubnovat umí opravdu každý. A byl to rachot!

IMG_9349.jpeg IMG_9362.jpeg

 

Literární výlety předškoláků

Předškoláci ze Sluníček vyrazili do oblíbeného divadla Gong na představení Malá čarodějnice. Motýlci se také vydali do světa pohádek a příběhů. V rámci tématu Kniha uspořádali školkovou přespávačku, na kterou si každý mohl přinést svoji oblíbenou knížku a ukázat ji svým kamarádům. Vyráběli také unikátní záložky a přebaly na své knížky a večer uzavřel filmový večírek s promítáním vybraných pohádek Hanse Christiana Andersena.

20240312_164740.jpg 20240312_194426.jpg

 

Zvířátkové exkurze

Jedním z poznávacích znaků jara jsou bezpochyby mláďátka. Právě proto si už několikátou sezónu zveme v tomto období do školky Mobilní zvěřinec u nějž se to právě líhne, klube a rodí… Káčátka, kuřátka, králíčci, jehňátka, kůzlátka i selátko jsou roztomilí a vítaní návštěvníci, jichž se děti nemohou nabažit. Druhou zvířátkovou akcí bylo ekodivadlo a workshop názvem A ta kráva mléko dává Asociace AMPI. Kromě shlédnutí divadla si děti vyzkoušely dojení a výrobu opravdového másla.

20240318_100133.jpg 20240318_093852.jpg

 

Předvelikonoční dílny a jedna soutěž

Děti ze Soviček a Veverek se pozvaly do svých tříd maminky a tatínky k výrobě velikonočních dekorací. Všechny třídy se pak svorně zapojily do soutěžního klání o nejhezčí velikonoční větvičku. Větve okrasné vrby zkrášlily náš plot a děti s rodiči zdobili a zdobili… Soutěž sice dopadla nerozhodně, avšak krásná velikonoční výzdoba potěšila oko každého kolemjdoucího. 

101_0619.jpg 101_0628.jpg
 IMG-20240409-WA0005.jpg  IMG-20240409-WA0004.jpg

 


Únorové veselice, veselé jsou převelice

Co by to bylo za únor, kdyby se ve školce nekonaly masopustní průvody! Veselé písničky a zábavné hry zaplnily celé dopoledne masopustního úterý. V rozmanité legrační a někdy trochu strašidelné postavy se proměnily nejen děti, ale také paní učitelky. Nechybělo ani výtečné občerstvení a lahodné nápoje: zkrátka náš masopust jsme si letos užili a už se těšíme na ten další.

IMG_8997.jpeg P1070237.jpg

Co se dělo dál? Děti z Tučňáků a Soviček si připomněly zásady přivolávání a poskytování první pomoci v programu Pomóóóc! neziskové organizace Do světa. Co dělají hasiči, policisté a záchranáři? Na jakých telefonních číslech je najdeme a co jim máme říkat? Jak se postaráme o zraněného a co máme dělat, než přijede pomoc? Podobné otázky by naše děti už neměly překvapit.

Jak zvířátka zimují? Ve spolupráci s agenturou Pochop přírodu jsme poznávali tajemný svět zimujících zvířat. Dozvěděli jsme se, že zimní období je pro zvířátka velmi náročné a každé z nich se s ním vyrovnává po svém. V neuvěřitelných příbězích jsme zjistili, že se zvířata dokáží přizpůsobit krutým zimním podmínkám nejen svým chováním, ale dokáží dokonce změnit své tělesné funkce. Jsou to prostě superhrdinové!

Každá doba nese svoje výzvy a děti jsou jejich součástí. Proto jsme do našich aktivit zařadili také program Můj nový telefon, při němž děti sledují příběh pohádkového maňáska, který se při používání digitálních technologií ocitá ve složité situaci. Děti pochopily, kde udělal hrdina chybu a jak se může on i ony rizikové situaci v budoucnosti vyhnout.

Snídaně je běžnou součástí našeho dne. Potraviny si nakoupíme v obchodě a je hotovo. Jak ale lidé získávali potraviny, když obchody nebyly nebo jich bylo málo? V ekocentru Toulcův dvůr si děti ze třídy Sluníček vyzkoušely, kolik práce dalo, než se mohli nasnídat lidé v dávných časech. Děti mlátily a mlely obilí, zadělaly na nekvašený chléb a vyráběly tvaroh. Snídaně pana Toulce byla na stole a všichni si po zasloužené práci pochutnali.

IMG_20240228_093731.jpg IMG_20240228_095725.jpg

V únoru nechyběla ani kultura. Sluníčka vyrazila do Divadla Gong na dramatizaci známého dětského povídání Josefa Čapka O Pejskovi a kočičce.

Naše mateřská škola je jako jediná na Praze 3 zapojena do projektu základů finanční gramotnosti, kterou realizuje prostřednictvím výukového programu JA Moje první peníze neziskové organizace JA Czech. Děti s v průběhu pěti setkání naučily rozhodovat a volit mezi dvěma možnostmi, naučily se rozlišovat, které věci opravdu potřebují a které pouze chtějí, vymýšlely činnosti, kterými by si mohly vydělat peníze a seznámily se s tím, jak a proč si mohou vydělané peníze ušetřit. Nedílnou součástí programu je myšlenka sdílení a darování potřebným.

20240301_101435.jpg 20240301_100230.jpg

Lednové výpravy za zdravím, poznáním i zábavou

Divadlo Gong patří k našim oblíbeným cílům, a proto se předškoláci ze Sluníček rozhodli strávit jedno lednové dopoledne na představení Kniha džunglí - Mauglího poslední boj. V tomto příběhu je Mauglí už dospělý a pomáhá své vlčí rodině i zvířecím přátelům. V džungli se však skrývá nepřítel tygr Šer Chán, který spřádá plány na to, jak Mauglího z džungle vystrnadit. Volné pokračování známého příběhu si užily nejen děti, ale vtipy, hlášky a nápadité kostýmy ocenili i dospělí.

Naše nejmladší děti z Veverek zatím nevyrážejí do vzdálenějších destinací, a proto se rozhodly vyrobit si s pomocí rodičů a paní učitelek „kouzelné koberečky“. Jaké kouzlo takový koberec umí? Je to kobereček léčivý: pokud na něm pravidelně stojíme, jemně masírujeme plosku nohy s reflexními body a navíc posilujeme jemné svaly, které tvoří nožní klenbu. Tím pomáháme správnému držení těla a předcházíme problémům s páteří. Inspiraci pro výrobu vlastních koberečků najdete ve fotogalerii.

Kobereček 1.jpg Kobereček 2.jpg

 

Věříte, že je možné procestovat svět za 60 minut? Ve skleníku Fata Morgana Botanické zahrady v Troji to lze a naše Sluníčka si to vyzkoušela! Při tom se seznámila s planetou Zemí, jednotlivými světadíly a jejich obyvateli lidskými, zvířecími i rostlinnými. Nejznámější rostliny mohly děti obdivovat i naživo a zjistily, že mnohé z nich nejsou jen krásné a důležité pro tvorbu kyslíku, ale mohou být užitečné pro člověka třeba v kuchyni nebo průmyslu.

Botanická 1.jpg Botanická 2.jpg

 

Komediální představení s detektivní zápletkou divadelní společnosti Vocaď pocaď si užily děti z Motýlků. Inspektorka Navšepřišlová znovu zasáhla a za pomoci dětí odhalila pachatele krádeže narozeninového dortu. Nechyběly kreativní převleky ani pátrací pes. Děti se seznámily i s tradičními detektivními metodami. Návštěvu KC Vozovna si děti vždy užijí i jinak: kde jinde mohou navštívit kokpit opravdového tramvajáka a vyzkoušet si všechna tlačítka a páčky?

Kdo by váhal, jak dětem zprostředkovat první krůčky po galerii výtvarného umění, může zavítat do Veletržního paláce a projít se po výstavních plochách v doprovodu loutky Dona Quijota, jejím předobrazem byla socha Otto Guttfreunda. Předškolákům ze Sluníček loutka odpověděla na otázky, které mohou vyvstat při prvním pohledu na umělecké dílo – třeba z dílny O. Guttfreunda, Pabla Picassa či Jana Zrzavého. Pro většinu dětí byla návštěva premiérou a věříme, že se budou do výstavních prostor vracet i s rodiči.

Galerie 1.jpg Galerie 2.jpg

 

Mobilní planetárium jsme si v naší školce velmi oblíbili a jeho produkce se s nadšením účastní všechny děti. Diváci měli na výběr z několika filmů, a tak u nás proběhla hned tři představení.  Ve filmu Jak Měsíc putoval ke Slunci na návštěvu se hlavní hrdina rozhodne navštívit Slunce, avšak svou pouť by nezvládl bez moudrých rádců – dvanácti nebeských znamení. Cestou Měsíc proměňuje svoji tvář tak, jak se mění podoba Měsíce na obloze od úplňku až po nov. Se zvířátky o vesmíru je původní český film, který kombinuje klasické loutky s virtuální animací. Čtyři zvířecí kamarádi se shodou okolností dostávají do skutečné rakety, kde se v doprovodu chytrého myšáka dozvídají mnoho zajímavého o fungování vesmíru. Pro nejstarší děti byl připraven krátký film Astronomie pro děti, seznamující s planetami Sluneční soustavy, Sluncem a naší galaxií. Diváci se dozvídají, jak se liší hvězda od planety, jak tato vesmírná tělesa odlišíme pouhým okem při pohledu na oblohu a jak poznáme nejznámější souhvězdí.

Úplně poslední lednový den vyrazila předškolní třída Motýlků do nově zrekonstruovaného Armádního muzea na vrchu Vítkově na vzdělávací program Lev se skrývá v muzeu. V doprovodu plyšového dvouocasého českého lva se děti prošly po expozici našich nejstarších dějin, seznámily se se státními symboly a legendou o Bruncvíkovi. V průběhu prohlídky malí návštěvníci hledali lví stopy, které ukrývaly poklad – například meče, palcáty a cepy nebo třeba opravdové rytířské helmy!

Armádní muzeum 2.jpg Armádní muzeum 1.jpg

 


Prosinec ve znamení soutěžní výstavy betlémů

Adventní období otevřel první ročník vánoční soutěže o nejoriginálnější betlém školky. Děti a rodiče vyráběli a přinášeli do školky opravdu osobité kousky! Sešly se exempláře vyrobené z bonbónů, dřevěných kostek, filcu, perníku, papíru, přírodnin, lega, recyklovaného materiálu... Fantazii výrobci skutečně meze nekladli. Ve školce se sešlo celkem 24 betlémů, které navodily tu pravou předvánoční atmosféru. V první polovině prosince pak proběhlo anonymní hlasování návštěvníků školky o nejpovedenější betlém. S vítězi se můžete seznámit ve fotogalerii. Výhercům gratulujeme a všem děkujeme za donesené výrobky. Podle ohlasů víme, že si účastníci soutěže společnou tvorbu užili. Věříme, že se nám podařilo založit ve školce další milou tradici.

 

Betlém 1. místo.jpg

1. místo

Betlém 2. místo.jpg

2. místo

Betlém 3. místo.jpg

3. místo

Betlém perník.jpg

...z perníku

Betlém filc.jpg

...z filcu

Betlém kostky.jpg

...z dřevěných kostek

 


Venku je (někdy) smutno, ve školce (vždycky) veselo

Na začátku listopadu jsme si připomněli svátek Dušiček a přemýšleli o člověku v běhu času: jak se narodí, roste a stárne. Od lidského života je jen krok k lidskému tělu. Jak o něj máme pečovat, aby bylo zdravé a silné? To se děti dozvěděly v zábavně vzdělávacím představení Skřítky krmit povoleno.

Pak už přijel Martin. Ne sice úplně na bílém koni - tento dárek si nechal až na prosinec - ale jeho příběh jsme si připomněli jak ve školce, tak v průběhu Svatomartinského lampionového průvodu. Temná zákoutí lesoparku Krejcárek rozsvítily děti svými světýlky a ještě stihly úspěšně splnit Martinovy úkoly.

K sychravému počasí se velmi hodí divadlo. Ve školce jsme přivítali oblíbené divadlo Kaká, které nás navštívilo s představením Ošklivé káčátko, nejstarší děti vyrazily do kamenného divadla Gong na představení Jak jsem nechtěl vyrůst

V závěru měsíce jsme se začali připravovat na advent. K výzdobě domovů přispěla i adventní dílna v nejmladší třídě Pejsků, při níž maminky a tatínkové vyráběli adventní věnce a svícny z chvojí. 

 

Skřítky krmit povoleno.jpgSkřítky krmit povoleno

 

Lampiony.jpgSvatomartinský lampionový průvod

Ošklivé káčátko.jpgO ošklivém káčátku

Věnce.jpgAdventní dílna u Pejsků

 


Říjnová dobrodružství

Celý začátek října strávily nejstarší třídy na jedné z našich tradičně nejoblíbenějších akcích – škole v přírodě v pošumavských Česticích. Počasí bylo skvělé a děti si užily devět dní v nádherné kopcovité přírodě lesů, luk a pastvin. Každý den byl pro děti připraven program plný skřítků a veselých strašidýlek, která, jak známo, v Česticích žijí a někdy jsou hodná, jindy trochu škodolibá. Nechyběly ani delší výlety tentokrát do unikátního vyřezávaného včelínu v Krušlově či návštěva Kašperku, nejvýše položeného hradu v Čechách.

Kašperk 1.jpg   Kašperk 2.jpg
     
Krušlov exteriér.jpg   Krušlov interiér.jpg

 

Ani ostatní děti se nenudily. Školku navštívilo divadlo Basta Fidli s představením O tureckém rybáři, jenž dle očekávání chytil zlatou rybku plnící přání. Byl to ale turecký rybář s tureckou rybkou a tureckými rekvizitami! Děti si proto užily spoustu turecké legrace… V divadelním představení O semínku pak byly děti nenásilně uvedeny do projektu Záhony pro školky, jehož se naše mateřská škola účastní už několikátou sezónu.  

O semínku 1.jpg   O semínku.jpg

 

Starší děti se na konci měsíce se zapojily do prožitkového programu Kamil neumí létat zaměřeného na budování spolupráce, respektu k ostatním a pocitu pospolitosti. Díky špaččímu hejnu a jeho členům se naučily empatii, sounáležitosti, laskavosti i pevné vůli.

 

Kamil neumí létat.jpg   Kamil neumí létat 1.jpg

 


Veselé září

Plavu, plaveš, plaveme

Nový školní rok jsme přivítali sportovně. Hned od druhého zářijového týdne začaly obě předškolní třídy navštěvovat lekce plavání na bazénu Pražačka. Nikdo se vody nebojí a všichni si hrátky ve vodě užíváme.

 IMG_20230911_133137.jpg

 

 

 IMG_20230911_133333.jpg

 

Hurá za zvířátky!

Třída Sluníčka se rozhodla návštěvou podpořit zvířátka v Útulku městské policie v Pražské Troji. V útulku pečují nejen o nalezené psy, ale třeba i o želvy či hada. Děti si užily zvířátka a také dobrodružnou cestu, při níž vystřídaly tramvaj, vlak a dokonce přívoz! Mladší děti, které ještě nemohly vyrazit na tak dalekou cestu, si zase užily koncert hudebníka Jiřího Bílého, s nímž v písničkách a s plyšáky vyrazily do ZOO.

 

 IMG_20230915_101425.jpg

 

 IMG_20230915_111745.jpg

IMG_20230920_100905.jpg

 

IMG_20230920_094937.jpg

 

Zahradníci, do práce!

Projekt názvem Záhony pro školky probíhá v naší MŠ už několikátou sezónu. Letos se do něj zapojují třídy Soviček a Tučňáků. Naše malá fotogalerie dokazuje, že mezi námi vyrůstají nadějní zahradníci. Přejeme jim, aby byla jejich celoroční práce odměněna bohatou úrodou!

 

 20230918_102749.jpg

 

 20230918_102729.jpg

 

Kdo si hraje, nezlobí

Známé rčení praví, že kdo si hraje, nezlobí. Konstatujeme, že je to pravda: děti z Motýlů a Sluníček si společně v rámci jednoho zářijového dopoledne vyzkoušely ukázku nejrůznějších didaktických hraček a pomůcek, které jim pomohly zapojit všechny smysly i šikovné ruce.

 

 IMG_20230920_100844.jpg

 

 20230920_100751.jpg

 

Mobilní zvěřinec opět v akci

Návštěva živých zvířat z Mobilního zvěřince patří v našem programu k nejoblíbenějším. Tentokrát do školky přijela smečka psů, poníků a také oslík, který děti trpělivě vozil, aniž by dal najevo svou příslovečnou tvrdohlavost. Skládáme poklonu zejména našim nejmladším třídám Pejsků a Veverek, které přesto, že byly ve školce teprve pár týdnů, zvládly hry se zvířecími kamarády s dobrou náladou a bez slziček.

 P1050921.jpg

 

 

 P1050948.jpg

 

Výlet do historie a světa vůní i chutí

To už se ale přiblížil konec měsíce a den české státnosti, svátek sv. Václava, který si Sluníčka připomněla návštěvou Armádního muzea na Vítkově a všichni pak měsíc uzavřeli tradiční slavností brambor, bramboráků a dobré nálady na zahradě školky – Bramboriádou.

 

 

 IMG_20230926_093711.jpg

 

 IMG_20230926_094250.jpg

 

DSC_0293.jpg 

 

 

 DSC_0054.jpg

 

 

 


Akce v MŠ 2022/23

Loučení se školkou a kamarády

Červen otevřel Mezinárodní den dětí, který oslavily všechny třídy naší školky. Dopoledne plné zábavných a někdy i bláznivých soutěží bylo uzavřeno drobnými dárky a výtečnou zmrzlinou.

Den dětí MOT.jpg Den dětí PEJ.jpg

 

Začátkem měsíce navštívil naši školku kamarád skřítek, který zrovna nebyl ve své kůži. Aby také ne, když ho bolelo bříško, protože si neumyl před jídlem ruce, byl líný si zasportovat a jedl samé bonbóny... Program Ve zdravém skřítkovi zdravý duch děti zábavně seznámil se zásadami zdravého životního stylu a bavil nejen je, ale i paní učitelky.

Zdravý skřítek 2.jpg

 

Co by to bylo za začátek léta bez tradičního opékání špekáčků na školní zahradě?! Buřtiáda patří k vrcholům našeho programu a účastníky neopustila dobrá nálada ani při proměnlivém počasí.

Buřty 1.jpg Buřty 2.jpg

 

Konec školního roku nepřináší jen zábavu, ale také loučení – ale i to je v našem podání pořádně veselé! Však se do školních lavic chystá více než padesát letošních předškoláků. Sluníčka i Motýlci měli postupně možnost si zkusit, jaké to je mít školní zahradu a celou školu jen pro sebe. Obě rozlučkové slavnosti byly ukončeny nocováním ve školce.

Rozlučka MOT.jpg Přespávačka SLU.jpg

 

V polovině června proběhl nácvik evakuace celé školky. I naši nejmenší zvládli akci s úsměvem, i když možná někdy s vykulenýma očima… Všechny děti i dospělí dokázali vyklidit budovu za úctyhodné tři minuty. Gratulujeme!

Evakuace 1.jpg Evakuace 2.jpg

 

Třída Pejsků a Veverek se v tomto školním roce účastnila tělovýchovného projektu Se Sokolem do života, aneb Svět nekončí za vrátky České obce sokolské. Děti se v průběhu roku seznámily se všemi základními pohybovými dovednostmi, které budou moci v budoucnu dále rozvíjet a zdokonalovat. Červen pak patřil vyhodnocení projektu a zaslouženým medailím. Naše školka bude v projektu pokračovat i v dalším školním roce.

Sokol 1.jpg Sokol 2.jpg

 

Léto patří výletům, a proto se předškoláci ze Sluníček vydali do Zooparku Karlštejn. Co bylo k vidění? Samozřejmě spousta exotických zvířat jako velbloudi, bizon, lamy, zebry, oslíci, ale také velké kočky, primáti, hlodavci či ptáci. K top zážitku přispěla i jízda vlakem z Hlavního nádraží v Praze.

Zoopark Karlštejn 1.jpg Zoopark Karlštejn 3.jpg

 

Letošní školní rok uzavřela návštěva dravců a sov (sovy se dravcům podobají pouze způsobem života, ale jinak příbuzní nejsou). Majestátní ptáky k nám do školky dovezl Sokolnický spolek Teir. Děti se dozvěděly, jak se ptáci jmenují, čím se živí, kde žijí a spoustu dalších zajímavostí. K vrcholným zážitkům patřila ukázka ptáků v letu. Děti udivilo majestátní rozpětí křídel orla i tichost letu sovy. 

Dravci 1.jpg Dravci 2.jpg

 


Květnové výlety do světa historie, přírodovědy, techniky i kultury

Pohleď z Archevity – Stopami věků v Roztokách

Předškoláci ze Sluníček se vydali do muzea v Roztokách u Prahy, kde navštívili multimediální archeologickou expozici. Děti si za pomoci všech smyslů zažily život v pravěku, podívaly se, jak se vyráběly zbraně, jak se obchodovalo a potkat mohly i divoké zvíře. Aby bylo jasno, nevyřítil se na ně opravdový pratur, ale jeho holografická projekce… Zkrátka virtuální realita spojená s videomappingem vtáhla bezpečně všechny do děje. 

Archevita 1.jpg Archevita 2.jpg

 

Kozí příběh

Asi všichni známe film Kozí příběh odehrávající se v kulisách staré Prahy. My jsme měli možnost si prožít jeho pokračování naživo. Hlavní roli hrály anglonubijské kozy, které k nám přivezl Mobilní zvěřinec. S kozami Vendulkou, Matyldou a Čertíkem i jejich kůzlátky si mohly děti pohrát a při tom se dozvěděly, jak o kozy pečovat, samy si zkusily dojení i výrobu sýra a ochutnaly čerstvě nadojené mléko.

Kozí příběh 1.jpg Kozí přběh 2.jpg

 

Malá technická univerzita – Stavitel města

Děti si rády staví z kostek, o tom nemůže být pochyb. Vzdělávací program Stavitel města Malé technické univerzity dětem přiblížil, jaké veřejné i soukromé budovy najdeme ve městě, jak fungují komunikace a kterak vytvořit mapu postaveného města za pomoci kartografických značek. Předškoláci si stavění velmi užili a třeba se už mezi nimi rodí noví budoucí architekti.

Stavitel města 1.jpg Stavitel města 2.jpg

 

Zvířátka kolem nás

Rodinná záchranná stanice Penthea navštěvuje naši školku každoročně. Kromě poutavého výkladu shlédly děti videa o zvířatech a zaposlouchaly se do nahrávek jejich hlasů. Zlatým hřebem programu byla ukázka živých zvířat od bezobratlých přes plazy a ptáky po savce. Největší odvážlivci si vzali do ruky pavouka či hada.

Zvířata kolem nás 1.jpg Zvířata kolem nás 2.jpg Zvířata kolem nás 3.jpg

 

Jak jsem nechtěl vyrůst

Vysočanské divadlo Gong patří k oblíbeným cílům našich návštěv. V posledních letech byly tyto výlety přerušeny nejprve epidemií covidu a následně dopravní uzavírkou mostu na Palmovku. Návštěvou pohádkové hudební komedie „Jak jsem nechtěl vyrůst“ jsme otevřeli novou etapu návštěv veřejných divadel. Děti si užili vyprávění o chlapci, který nedůvěřuje světu dospělých a rozhodne se situaci vyřešit tak, že prostě nevyroste. Návštěva skutečného divadla přinesla dětem kromě veselého představení i vhled do světa kultury, kde se učíme kultivovaně chovat a také třeba vynést důstojný oděv.

 

Výlet do Botanicu

Pouze jednou za rok se přihodí, že by ve všední den zela naše školka prázdnotou. V polovině května se to stalo. Celá naše školka včetně paní uklízeček a kuchařek nasedla do autobusů a hurá na celodenní výlet! Tentokrát se naším cílem stala středověká vesnička Botanicus a její přilehlé zahrady. Ve vesnici si děti vyzkoušely stará řemesla – výrobu mincí, svíček, mýdel – a také lukostřelbu a rýžování zlata. Zahrady nabídly dětem překrásné výhledy, bylinkovou zahradu i arboretum. Piknik v trávě z dovezených dobrůtek pak patřil k jednoznačným vítězům celé akce!

Botanicus 1.jpg Botanicus 2.jpg

 

S princeznami za hudbou

Konec jara by se nemohl v naší mateřské škole obejít bez tradiční vzácné návštěvy Dua Beautiful Strings, které děti již několikátou sezónu nenásilně vedou do říše živé hudby. Klasické nástroje housle a harfa rozeznívají nejen známé melodie Antonia Vivaldiho, Bedřicha Smetany či Antonína Dvořáka, ale dokáží motivovat děti k řešení hudebních hádanek písní z filmů či večerníčků. Děti při koncertě bedlivě poslouchaly a některé z písní doprovodily hrou na bicí nástroje a zpěvem.

Princezny 2.jpg Princezny 3.jpg

 


Od Moreny k čarodějnicím

Duben otevřelo interaktivní představení Morena a Májíček divadla s netradičním názvem Kaká. Morena je sice na první pohled strašidelná, ale na písničky, jarní přírodu a rodící se zvířátka nemá! Májíček – ozdobená pučící ratolest - za pomoci dětí Morenu vyženou ze vsi a z přírody a všechno dobře dopadne!

Morena a Májíček - děti.jpg Morena a Májíček.jpg

 

Cyklus čtyř ročních dob nám přiblížil kouzelný skřítek, který byl sice zpočátku líný, ale nakonec se naučil být zahradníkem. V průběhu ekodivadelního představení Jak se skřítek učil být zahradníkem asociace AMPI, se děti seznámily s tím, jak se starat o jabloň, kterou trápí žravé housenky, chybějící ženich i velká žízeň. V následné dílně děti ochutnaly různé druhy jablek, vlastnoručně si vyzkoušely krouhání a pod lupou zkoumaly květy jabloní i housenky.

Ekodivadlo - herci.jpg Ekodivadlo - krouhání.jpg

 

O tom, že znát základy první pomoci patří k důležitým dovednostem každého z nás, není pochyb. Čím dříve se s těmito dovednostmi začneme seznamovat, tím jistější budeme v případě potřeby. Děti z naší školky se kurzů první pomoci hrou účastní každý rok. I letos nás navštívili profesionální záchranáři z organizace Zdravotníci s.r.o. Děti se naučily přivolat pomoc a seznámily se s tím, jak se zachovat při úrazech a akutních stavech. Plyšový kluk Pepík děti naučil zastavit krvácení a ošetřit drobná zranění. Vrcholem programu byla ukázka a prohlídka sanitního vozu, kde si děti vyzkoušely přístroje, vybavení a pomůcky, které záchranáři používají při své práci.

Zdravotníci - první pomoc.jpg Zdravotníci - sanitka.jpg

 

Jak se zorientovat na křižovatce? Jaká pravidla platí pro auta a jaká pro chodce? Jak jsou na tom cyklisté? Naši předškoláci získali odpovědi na uvedené otázky a mohli si chování v silničním provozu hned vyzkoušet. Kde? Přece na Dětském dopravním hřišti Jilmová.

Dopravní hřiště - koloběžky.jpg Dopravní hřiště - semafor.jpg

 

Poslední dubnový týden byl věnován přípravám na Filipojakubskou noc, při níž se na kopcích slétají čarodějnice a pálí ohně. K nezbytným čarodějnickým „rekvizitám“ patří mimo jiné i netopýři. Proto jsme pro tento čas naplánovali návštěvu ochočených handicapovaných netopýrů ve spolupráci s Českou společností pro ochranu netopýrů (ČESON). Děti celým programem doprovodila pohádková postava netopýřice Lucka. Spolu s ní hledaly a lovily potravu, poznávaly různé druhy úkrytů, které netopýři střídají v závislosti na ročním období, vyzkoušely si orientaci pomocí zvuků a dozvěděly se, co netopýry v přírodě ohrožuje.

Netopýři s dětmi.jpg Netopýří pohlazení.jpg

 


 

Březen ve znamení zvířat, poezie a zábavy

Máme rádi zvířata nejen proto, že jsou chlupatá, ale také proto, že bývají našimi průvodci při poznávání světa hudby”, láká k návštěvě výstava Máme rádi zvířata v malostranském Muzeu hudby. Že je to pravda, se v březnu přesvědčili předškoláci ze třídy Sluníček. Se zvířátky se setkali na venkovském dvorku, v lese i džungli a při výletu zapojili jak oči, tak uši i vlastní hlásky.

muzeum hudby 1.jpg muzeum hudby 2.jpg

 

Návštěvy Mobilního zvěřince z Vysočiny patří k tradiční nabídce našeho programu. S velikonočním programem k nám zvířátka zavítala i letos. Koho by nechytly za srdce čerstvě narozená kuřátka, housátka, kachňátka, selátka, jehňátka či kůzlátka? S těmi všemi se děti naživo setkaly, mohly si je zblízka prohlédnout a dokonce pohladit.

mláďata 1.jpg mláďata 2.jpg

 

I v Praze můžeme prožít Velikonoce na statku. Toulcův dvůr se v naší mateřské škole stal další oblíbenou destinací předškoláků. Po kovidové pauze se obě naše předškolní třídy postupně zúčastnily environmentálního programu o životě zvířat a lidí v jarním období. Jak je zvykem, většina programu se v “Toulcáku” koná venku. Děti procházejí terénní stezku plnou úkolů počínajících masopustem a končících Velikonocemi. Zkoumají nejen probouzející se přírodu, ale i zvyky a tradice velikonočních svátků. V slavnostně vyzdobených selských interiérech si pak v rámci dílničky vlastnoručně vyzdobily vajíčka a upekly velikonoční jidášky. 

Toulcův dvůr 1.jpg Toulcův dvůr 2.jpg

 

Předškolní třída Motýlků využila jedinečné polohy naší školky a vyrazila do nedaleké pobočky Městské knihovny Vozovna na výchovně-vzdělávací program názvem První kroky v knihovně. Cíl byl jasný - pomoci dětem ztratit ostych z neznámého prostředí a povzbudit je k tomu, aby s rodiči a později samy neváhaly využít nabídku místní knihovny. K čemu vlastně knihovna slouží? Jak to v ní chodí? A jak se v ní neztratit? Na tyto otázky už naši předškoláci odpověď znají. A třeba budou k pravidelným návštěvám motivovat i své blízké.

knihovna 1.jpg knihovna 2.jpg

 

Rýmování s pohybem. Víte, že si můžete hrát s rýmy a pohybem? Kde jinde by se měl konat program o básničkách, než v knihovně… Lépe řečeno v jejím kulturním centru Vozovna, které je vzhledem k programu i poloze častým cílem našich návštěv. O čem byl program Rýmování s pohybem? O básnění, říkankách i písničkách s pohybem. Dovedeme vymyslet vlastní rým nebo krátkou básničku? Dovedeme je vyjádřit pohybem? 

Rýmování s pohybem 1.jpg Rýmování s pohybem 2.jpg

 

CIrkus Adonis patří již více než dvacet let k našim kulturním stálicím. Ani letošek nemohl být výjimkou a diváci se mohli opět potěšit legendárním představením plným kouzel, triků a klaunů.

Adonis 1.jpg Adonis 2.jpg

 


 

Masopustní veselice veselá je převelice aneb veselý únor

Co by to bylo za únor bez masopustu? Zvuky bujarého karnevalového veselí se postupně ozývaly ze všech tříd a barevné průvody křižovaly školku až do masopustního úterý. Předškoláci se vydali na tradiční výstavu a workshop Ztracený masopust v Národopisném muzeu v Zahradě Kinských.

Veselých akcí není nikdy dost, proto jsme se rozhodli pozvat do školky divadlo s netradičním názvem i představením. Ezopovy bajky plné autorských písní, netradičních loutek a veselých historek nám zahrálo divadlo Kaká.

Hned z kraje měsíce nás navštívila zvědavá liška Coco, díky níž se děti dozvěděly zajímavosti ze života těchto sice běžných, avšak plachých zvířat.

S mobily a elektronickými zařízeními trávíme čím dál více času. Jsou to sice pomocníci, ale pokud nám začnou krást chvíle, které můžeme strávit s kamarády či na výletě, nastává problém… A právě na to se zaměřil vzdělávací program Hlavně, ať se nevzbudí.

Únor uzavřel Malý architekt Malé technické univerzity, v němž se děti naučily, jak pracuje a co všechno potřebuje znát architekt, projektant, stavbyvedoucí, zedník či malíř.

 

Ztracený masopust

Ztracený masopust

 

E-liška

Liška Coco

Hlavně ať se nevzbudí

Hlavně, ať se nevzbudí

 

Malý architekt

Malý architekt

 


Leden plný zábavy...

V lednu jsme si připomněli tři krále, věnovali se paní Zimě na horách, v dolinách, na sněhu i na ledu a nezapomněli ani na zvířátka v zimě. Do krmítek za okny tříd a na školních zahradách děti sypaly semínka, v lesoparku Krejcárek se dozvěděly o tom, co potřebují zvířata ve volné přírodě. Výukový program Zvířátka v zimě jsme uspořádali ve spolupráci s edukačním oddělením Lesů hl. m. Prahy.

Zimní čas je přímo stvořený k vyprávění pohádek a příběhů. Pohádky nás provázely ve formě čtené, zpívané i recitované a školku navštívilo divadlo Krab s představením Otázky netopýra Ušíka. Předškoláci si troufli na vlastní dramatizaci léty prověřeného divadelního kusu O budce. Dokonce se nám podařilo spojit cvičení, relaxaci a příběh v rámci autorského čtení s jógou v Příběhu o létání a splněných přáních

 

Zvířátka v ziměZvířátka v zimě

 

 

Boudo, budko, kdo v tobě přebývá?

Boudo, budko, kdo v tobě přebýva?

Otázky netopýra UšíkaOtázky netopýra Ušíka

  Autorské čtení s jógou¨¨Autorské čtení s jógou

 


 

Čekání na Vánoce

Poslední měsíc v roce jsme zahájili vzdělávacím programem Tajemství našeho těla. Děti se v doprovodu krvinky Dáši dozvěděly o principech fungování orgánových soustav a splnily spoustu zajímavých úkolů. Program pro nás připravili Zdravotníci s.r.o.

Pak už nadešel dlouho očekávaný svátek. Mikuláš navštívil naši školku tradičně i se svou partou pomocníků a jak je jeho zvykem, přinesl dětem bohatou nadílku dobrot. Děti si na oplátku pro návštěvu připravily veselé básničky a písničky.

Hned po Mikuláši k nám přijelo oblíbené Mobilní planetárium se vzdělávacím filmem Betlémská hvězda. Diváci se dozvěděli, jak to ve skutečnosti bylo s hvězdou, za níž putovali pastýři i králové. A šlo opravdu o dechberoucí podívanou!

Třída nejstarších dětí ze třídy Sluníček se vypravila na výstavu betlémů na Karlštejně.

O tom, co se možná stalo jsme se dozvěděli v KC Vozovna v rámci představení divadla Rolnička. Čtyři pohádkové příběhy z času vánočního nás v doprovodu pastýřů, tří králů, andělů i vánočních písní dovedly až k Jezulátku do Betléma; o tom, co se vskutku stalo pak divákům vyprávěl příběh pátý.

 

Zdravotníci 22.jpg   Karlštejn 22.jpg

 

V listopadu je venku trochu smutno, zato u nás veselo!

Svátek sv. Martina jsme oslavili tradičním Svatomartinským průvodem. Děti s lampiony prošly tajemnou trasu lesoparkem Krejcárek a za pomoci rodičů plnily nejrůznější světelné úkoly. Všichni zúčastnění získali za svou odvahu zasloužený diplom.

Už se těšíme na Vánoce. Abychom se naladili do správné adventní nálady, uspořádalo několik našich tříd koncem listopadu adventní a keramické dílny, kde děti s rodiči tvořili vánoční dekorace z hrnčířské hlíny i přírodnin.

S krátkými dny a dlouhým obdobím tmy nás někdy mohou přepadnout chmury na duši. Jak se takové situaci postavit a jak ji vyřešit, se děti naučily ve vzdělávacím pořadu Trable s příšerou, které jsme zorganizovali ve spolupráci se společností Do světa.

Měsíc uzavřelo představení Tři přání v podání divadla Krasohled (http://www.divadlokrasohled.cz/). Klasickou pohádku o zlaté rybce nám předvedly živé herečky a originální loutky z přírodnin.

 

Vánoční tvoření 2022.jpg   Trable s příšerou 22.jpg

 


 

Říjen aneb podzimní radovánky

Měsíc říjen byl plný veselých a rozvojových aktivit. Hned první týden nás navštívilo Mobilní planetárium s promítaným filmem o životě stromů. Děti se setkaly s beruškou, světluškou a chroustem, kteří jim představili nádherný a složitý lesní ekosystém.  

Další návštěvou byl zpěvák, skladatel, textař a hudebník Jiří Bílý se svým interaktivním koncertem plným písniček o hudebních nástrojích. Děti se zábavně a nenásilně dozvěděly spoustu zajímavostí o známých i méně známých instrumentech, z nichž některé si mohly samy vyzkoušet.

V doprovodu nekonvenčních herců z asociace Ampi, se děti přenesly do říše hrášku, fazolí a čočky, v němž pejsek a kočička slavili rok luštěnin. Ekodivadlo o luštěninách děti moc bavilo a přirozeně navázalo na obdobný pořad o bramborách z předešlého měsíce.

Konec října strávily děti z předškolních tříd na tradiční oblíbeném pobytu na stálé škole v přírodě v pošumavských Česticích. Ačkoliv jsme v té dobře měli v Praze typické dušičkové počasí s mlhami a deštěm, děti si na škole v přírodě užily sluníčko a čerstvý vzduch.

Měsíc uzavřelo školení dentální hygieny pro děti ze starších tříd vedené studenty Zubního lékařství LFP UK.

 

ŠvP 22.2.jpg   ŠvP 22.1.jpg

 

Září 2022: Pestré září v na Pražačce

Akce v MŠ 2021/22

Květen 2022: Papouščí show

Duben 2022: Sokolníci na Pražačce

Březen 2022: Milujeme mláďata!

Únor 2022: Děti pomáhají dětem

Únor 2022: Tajemné sovy dolétly na Pražačku 

Leden 2022: Mobilní planetárium Jak Měsíc putoval za Sluncem

Prosinec 2021: Trable s příšerou aneb kterak se vyrovnat s bubáky v duši

Listopad 2021: Škola v přírodě - deset dní v Česticích

Říjen 2021: Policejní psi v MŠ

Září 2021: Bramboriáda opět po dvou letech v MŠ Pražačka

Září 2021: Povídání o koních aneb Mobilní zvěřinec na Pražačce

 


Akce v MŠ 2020/21

Květen 2021: Za poznáním tajů hudby s princeznami

Duben 2021: Souboj "Vajíčkovníků"

Březen 2021: Distanční výuka nás baví

Únor 2021: Tajemství našeho těla

Listopad 2020: O jablku a středověkých hudebních nástrojích

Říjen 2020: Zvěřinec v MŠ Pražačka