Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O školce > Kronika MŠ > Kronika 2020-2021

Kronika 2020-2021

...aneb druhý školní rok s covidem

Poslední týden v srpnu jsme se nevěnovaly pouze přípravám školky na běžný provoz, ale také výstavě k 90. výročí školy na Pražačce. V úterý 1. září byla při této slavnostní příležitosti školka otevřena pro děti, rodiče, bývalé žáky i veřejnost. Návštěvníci si mohli prohlédnout celou budovu i panely zachycující historii naší mateřské školy a následně přejít spojovacími dveřmi do prostor základní školy, kde výstava pokračovala. Expozici otevřeli zástupci Městské části Praha 3 a vedení obou škol - paní ředitelka Gabriela Hermannová a pan ředitel Pavel Dobeš.  

Začátek školního roku se nesl v duchu opatření proti onemocnění Covid-19. V celé MŠ pokračovala striktní hygienická opatření pro rodiče, děti i personál zavedená v předešlém školním roce. Dezinfekce a respirátory i nadále zůstaly naší denní nezbytností... V úvodu měsíce se konala prezenční schůzka rodičů, předškoláci začali chodit na plavání a dvě učitelky se zúčastnily školení v projektu Záhony pro školky 

V říjnu se celostátní epidemická situace zhoršila, začalo se hovořit o druhé vlně onemocnění covid-19. Zavřely se bazény a sportoviště. Přesto jsme stihli ještě několik akcí. Školku navštívili živí netopýři s programem Školka vzhůru nohama aneb na návštěvě u netopýrů, na zahradě se děti mohly povozit na ponících a pohrát si se smečkou roztomilých psů z Mobilního zvěřince. Porady ředitelů škol a komunikace se přesunuly do on-line prostoru a setrvaly tam až do června 2021. 

Listopad přinesl další pandemické komplikace. Provozní pracovnice, tedy uklízečky i kuchařky, se ze dne na den ocitly v karanténě a pozitivně byly testovány i dvě učitelky a několik dětí. Za této situace musela být školka na jeden týden zcela uzavřena. I přes uvedené komplikace jsme uspořádali dvě akce pro děti. Školku navštívili zdravotníci se sanitkou a proběhlo divadlo O jabloňovém skřítkovi a následný workshop s názvem Jak se rodí jablko.

Z kraje prosince ještě stihli školku navštívit Mikuláš, čert a anděl, ostatní aktivity přerušila karanténa třídy Tučňáci. Před Vánocemi a během svátků onemocněly covidem další učitelky. Tato situace ovlivnila provoz v novém kalendářním roce.

Hned první týden v lednu byla školka z důvodu nedostatku personálu otevřena pouze v dopoledních hodinách, v karanténě se ocitla třída Pejsků. Ve druhé polovině měsíce proběhlo fotografování jednotlivců a testy školní zralosti. 

V únoru se ve všech třídách konaly masopustní veselice v maskách. Školku opět navštívili zdravotníci, tentokrát s program Tajemství našeho těla s krvinkou Dášou.  

Z nařízení vlády byly všechny mateřské školy v ČR v březnu uzavřeny. Pro děti rodičů pracujících v integrovaném záchranném systému založila městská část dětskou skupinu při základní škole na Náměstí Jiřího z Lobkovic. V naší MŠ probíhala distanční výuka pro předškolní třídy prostřednictvím Google Učebny. Děti se scházely on-line jednou za týden. Měly tak možnost si aspoň na dálku popovídat, zazpívat či zacvičit. Při každém setkání také dostaly domácí úkol, ať už ve formě pracovního listu, výtvarné nebo pracovní činnosti. Největší úspěch sklidil třídní souboj “Vajíčkovníků”, vrbových větví, které děti zdobily vlastnoručně malovanými kraslicemi. Začaly individuální pracovní rozhovory mezi ředitelkou a pracovnicemi MŠ. V březnu proběhla přednostní registrace pracovníků škol na očkování proti covid-19. 

V průběhu dubna pokračovaly individuální pohovory u paní ředitelky. Začalo očkování pracovníků ve školství. Mateřská škola se otevřela pro předškoláky a děti zaměstnanců IZS. Školní protiepidemická opatření byla doplněna o antigenní testování dětí i zaměstnanců.  

Hned na začátku května proběhly elektronické zápisy do mateřských škol a školky se opět otevřely pro všechny děti. Bylo zrušeno antigenní testování dětí, pro zaměstnance tato povinnost trvala až do konce měsíce. Školku navštívily houslistka a harfenistka s koncertem zahrnujícím ukázky hudby klasiků, písničky z pohádek i lidovky. V předškolních a středních třídách proběhl eko-program Barvy přírody.  

Červen byl nabitý akcemi. Nejprve se konal workshop Malé technické univerzity s názvem Malý zpracovatel odpadů. Následovalo eko-divadlo O vodní kapce a multikulturní představení Kdo naslouchá, rozumí. Ve školce postupně přespali Motýlci a Sluníčka. Mobilní planetárium ve své kupoli promítlo film o podmořském světě. V rámci projektu Spolu hravě a zdravě se předškolní třídy prošly po Žižkově v doprovodu českého a vietnamského průvodce. Předškolní a střední třídy během dvou dopolední sportovaly se skutečnými trenéry, s nimiž si vyzkoušely florbal, fotbal, hod oštěpem a průpravná cvičení s lanem. Poslední den tohoto školního roku byl věnován loučení s dětmi a schůzce s rodiči nových dětí. Večer se pracovnice školky setkaly na tradiční zahradní slavnosti, tentokrát ve stylu dětí květin, hippies.