Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O školce > Kronika MŠ > Kronika 2022-2023

Kronika 2022-2023

Pestré září

V září jsme v naší školce přivítali dvě třídy nových dětí a také kupu těch ostatních, které se už těšily na „staré“ kamarády. Hned na první týden jsme pro děti připravili ekoprogram s divadelním představením O sedlákovi a bramboře. Pan sedlák snil o tom, že ve svém sklepě najde pravý poklad. Misto toho našel starý pytel a v něm mluvící brambor, který ho poučil o těžkém životě zemědělce. Po různých nesnázích, které pan Sedlák musel podstoupit, nakonec sklidil svoji první bramborovou úrodu. V následné dílně se děti dozvěděly, jak vypadá zdravá půda, ukázaly si vyklíčené brambory, zkusily si brambory zasadit a seznámily se s půdními organizmy a pracemi, které je na poli třeba vykonat tak, abychom mohli na podzim úspěšně sklízet. Ekoprogram pro nás zrealizovala Asociace Ampi. O námořníku Čepičkovi – tak se jmenovalo představení veselého divadla Basta Fidli s loutkami principála Pepina von Dráčka, které nás navštívilo hned další týden. O čem to bylo? Tak poslouchejte: Pomoc, pomoc! Princezna Alenka se ztratila! Jen odvážný námořníček Čepička dovede vyrazit beze strachu na dobrodružnou plavbu na její záchranu. Vysvobozování ale není vůbec lehké. Situaci se snaží zneužít jak hrozný pirát Skradrát, tak obří had. A v moři nesmí chybět ani krásná mořská panna… Konec měsíce patřil ve školce dvěma oblíbeným aktivitám, které se letos dokonce sešly v jednom dni. Dopoledne navštívil naši školku Mobilní zvěřinec, který k nám dovezl stádo poníků a oslů a také smečku roztomilých psů a psíků nejrůznějších plemen a velikostí. Děti se dozvěděly mnoho zajímavého ze života zvířátek a také se naučily, co zvířátka potřebují a jak se o ně starat. Odpoledne provoněly celou školku, zahradu i okolí oblíbené bramboráky, které byly podávány na posilněnou k veselým „bramborovým“ soutěžím. Každoroční Bramboriáda se opět vydařila!

Říjen aneb podzimní radovánky

Měsíc říjen byl plný veselých a rozvojových aktivit. Hned první týden nás navštívilo Mobilní planetárium s promítaným filmem o životě stromů. Děti se setkaly s beruškou, světluškou a chroustem, kteří jim představili nádherný a složitý lesní ekosystém. Další návštěvou byl zpěvák, skladatel, textař a hudebník Jiří Bílý se svým interaktivním koncertem plným písniček o hudebních nástrojích. Děti se zábavně a nenásilně dozvěděly spoustu zajímavostí o známých i méně známých instrumentech, z nichž některé si mohly samy vyzkoušet. V doprovodu nekonvenčních herců z asociace Ampi, se děti přenesly do říše hrášku, fazolí a čočky, v němž pejsek a kočička slavili rok luštěnin. Ekodivadlo o luštěninách děti moc bavilo a přirozeně navázalo na obdobný pořad o bramborách z předešlého měsíce. Konec října strávily děti z předškolních tříd na tradiční oblíbeném pobytu na stálé škole v přírodě v pošumavských Česticích. Ačkoliv jsme v té dobře měli v Praze typické dušičkové počasí s mlhami a deštěm, děti si na škole v přírodě užily sluníčko a čerstvý vzduch. Měsíc uzavřelo školení dentální hygieny pro děti ze starších tříd vedené studenty Zubního lékařství LFP UK. 

V listopadu je venku trochu smutno, zato u nás veselo!

Svátek sv. Martina jsme oslavili tradičním Svatomartinským průvodem. Děti s lampiony prošly tajemnou trasu lesoparkem Krejcárek a za pomoci rodičů plnily nejrůznější světelné úkoly. Všichni zúčastnění získali za svou odvahu zasloužený diplom. Už se těšíme na Vánoce. Abychom se naladili do správné adventní nálady, uspořádalo několik našich tříd koncem listopadu adventní a keramické dílny, kde děti s rodiči tvořili vánoční dekorace z hrnčířské hlíny i přírodnin. S krátkými dny a dlouhým obdobím tmy nás někdy mohou přepadnout chmury na duši. Jak se takové situaci postavit a jak ji vyřešit, se děti naučily ve vzdělávacím pořadu Trable s příšerou, které jsme zorganizovali ve spolupráci se společností Do světa. Měsíc uzavřelo představení Tři přání v podání divadla Krasohled. Klasickou pohádku o zlaté rybce nám předvedly živé herečky a originální loutky z přírodnin. 

Čekání na Vánoce

Poslední měsíc v roce jsme zahájili vzdělávacím programem Tajemství našeho těla. Děti se v doprovodu krvinky Dáši dozvěděly o principech fungování orgánových soustav a splnily spoustu zajímavých úkolů. Program pro nás připravili Zdravotníci s.r.o. Pak už nadešel dlouho očekávaný svátek. Mikuláš navštívil naši školku tradičně i se svou partou pomocníků a jak je jeho zvykem, přinesl dětem bohatou nadílku dobrot. Děti si na oplátku pro návštěvu připravily veselé básničky a písničky. Hned po Mikuláši k nám přijelo oblíbené Mobilní planetárium se vzdělávacím filmem Betlémská hvězda. Diváci se dozvěděli, jak to ve skutečnosti bylo s hvězdou, za níž putovali pastýři i králové. A šlo opravdu o dechberoucí podívanou! Třída nejstarších dětí ze třídy Sluníček se vypravila na výstavu betlémů na Karlštejně. O tom, co se možná stalo jsme se dozvěděli v KC Vozovna v rámci představení divadla Rolnička. Čtyři pohádkové příběhy z času vánočního nás v doprovodu pastýřů, tří králů, andělů i vánočních písní dovedly až k Jezulátku do Betléma; o tom, co se vskutku stalo pak divákům vyprávěl příběh pátý.

Leden plný zábavy... 

V lednu jsme si připomněli tři krále, věnovali se paní Zimě na horách, v dolinách, na sněhu i na ledu a nezapomněli ani na zvířátka v zimě. Do krmítek za okny tříd a na školních zahradách děti sypaly semínka, v lesoparku Krejcárek se dozvěděly o tom, co potřebují zvířata ve volné přírodě. Výukový program Zvířátka v zimě jsme uspořádali ve spolupráci s edukačním oddělením Lesů hl. m. Prahy. Zimní čas je přímo stvořený k vyprávění pohádek a příběhů. Pohádky nás provázely ve formě čtené, zpívané i recitované a školku navštívilo divadlo Krab s představením Otázky netopýra Ušíka. Předškoláci si troufli na vlastní dramatizaci léty prověřeného divadelního kusu O budce. Dokonce se nám podařilo spojit cvičení, relaxaci a příběh v rámci autorského čtení s jógou v Příběhu o létání a splněných přáních 

Masopustní veselice veselá je převelice aneb veselý únor

Co by to bylo za únor bez masopustu? Zvuky bujarého karnevalového veselí se postupně ozývaly ze všech tříd a barevné průvody křižovaly školku až do masopustního úterý. Předškoláci se vydali na tradiční výstavu a workshop Ztracený masopust v Národopisném muzeu v Zahradě Kinských. Veselých akcí není nikdy dost, proto jsme se rozhodli pozvat do školky divadlo s netradičním názvem i představením. Ezopovy bajky plné autorských písní, netradičních loutek a veselých historek nám zahrálo divadlo Kaká. Hned z kraje měsíce nás navštívila zvědavá liška Coco, díky níž se děti dozvěděly zajímavosti ze života těchto sice běžných, avšak plachých zvířat. S mobily a elektronickými zařízeními trávíme čím dál více času. Jsou to sice pomocníci, ale pokud nám začnou krást chvíle, které můžeme strávit s kamarády či na výletě, nastává problém… A právě na to se zaměřil vzdělávací program Hlavně, ať se nevzbudí. Únor uzavřel Malý architekt Malé technické univerzity, v němž se děti naučily, jak pracuje a co všechno potřebuje znát architekt, projektant, stavbyvedoucí, zedník či malíř. 

Leden a únor přinesl pro vedení školky i učitelky výzvu, kterou lze shrnout pod heslem „Hledá se uklízečka“. V chodbách jsme v těchto měsících mohli potkat veselé učitelky s hadry, kbelíky, košťaty a lopatkami, vášnivě konzultující dávkování saponátu a použití desinfekce na toaletách. V mezičase probíhalo intenzívní hledání nové síly. Ohlasy této aktivity se objevily na Facebooku, kde jsme zveřejnili inzerát nabízející uvedenou pozici. Reakce potenciálních zájemců doporučujeme k nahlédnutí v příloze. Stálí zaměstnanci jen těžko sledovali neustále se měnící tváře přišedších uklízeček, které jeden den přišly, avšak další se již nedostavily. Dlužno dodat, že mise byla přes veškeré překážky úspěšná a na konci června máme téměř nový tým…  

Březen ve znamení zvířat, poezie a zábavy

„Máme rádi zvířata nejen proto, že jsou chlupatá, ale také proto, že bývají našimi průvodci při poznávání světa hudby”, láká k návštěvě výstava Máme rádi zvířata v malostranském Muzeu hudby. Že je to pravda, se v březnu přesvědčili předškoláci ze třídy Sluníček. Se zvířátky se setkali na venkovském dvorku, v lese i džungli a při výletu zapojili jak oči, tak uši i vlastní hlásky. Návštěvy Mobilního zvěřince z Vysočiny patří k tradiční nabídce našeho programu. S velikonočním programem k nám zvířátka zavítala i letos. Koho by nechytly za srdce čerstvě narozená kuřátka, housátka, kachňátka, selátka, jehňátka či kůzlátka? S těmi všemi se děti naživo setkaly, mohly si je zblízka prohlédnout a dokonce pohladit. I v Praze můžeme prožít Velikonoce na statkuToulcův dvůr se v naší mateřské škole stal další oblíbenou destinací předškoláků. Po kovidové pauze se obě naše předškolní třídy postupně zúčastnily environmentálního programu o životě zvířat a lidí v jarním období. Jak je zvykem, většina programu se v “Toulcáku” koná venku. Děti procházejí terénní stezku plnou úkolů počínajících masopustem a končících Velikonocemi. Zkoumají nejen probouzející se přírodu, ale i zvyky a tradice velikonočních svátků. V slavnostně vyzdobených selských interiérech si pak v rámci dílničky vlastnoručně vyzdobily vajíčka a upekly velikonoční jidášky. Předškolní třída Motýlků využila jedinečné polohy naší školky a vyrazila do nedaleké pobočky Městské knihovny Vozovna na výchovně-vzdělávací program názvem První kroky v knihovně. Cíl byl jasný - pomoci dětem ztratit ostych z neznámého prostředí a povzbudit je k tomu, aby s rodiči a později samy neváhaly využít nabídku místní knihovny. K čemu vlastně knihovna slouží? Jak to v ní chodí? A jak se v ní neztratit? Na tyto otázky už naši předškoláci odpověď znají. A třeba budou k pravidelným návštěvám motivovat i své blízké. Rýmování s pohybem. Víte, že si můžete hrát s rýmy a pohybem? Kde jinde by se měl konat program o básničkách, než v knihovně… Lépe řečeno v jejím kulturním centru Vozovna, které je vzhledem k programu i poloze častým cílem našich návštěv. O čem byl program Rýmování s pohybem? O básnění, říkankách i písničkách s pohybem. Dovedeme vymyslet vlastní rým nebo krátkou básničku? Dovedeme je vyjádřit pohybem? CIrkus Adonis patří již více než dvacet let k našim kulturním stálicím. Ani letošek nemohl být výjimkou a diváci se mohli opět potěšit legendárním představením plným kouzel, triků a klaunů. 

Od Moreny k čarodějnicím

Duben otevřelo interaktivní představení Morena a Májíček divadla s netradičním názvem Kaká. Morena je sice na první pohled strašidelná, ale na písničky, jarní přírodu a rodící se zvířátka nemá! Májíček – ozdobená pučící ratolest - za pomoci dětí Morenu vyženou ze vsi a z přírody a všechno dobře dopadne. Cyklus čtyř ročních dob nám přiblížil kouzelný skřítek, který byl sice zpočátku líný, ale nakonec se naučil být zahradníkem. V průběhu ekodivadelního představení Jak se skřítek učil být zahradníkem asociace AMPI, se děti seznámily s tím, jak se starat o jabloň, kterou trápí žravé housenky, chybějící ženich i velká žízeň. V následné dílně děti ochutnaly různé druhy jablek, vlastnoručně si vyzkoušely krouhání a pod lupou zkoumaly květy stromů i housenky. O tom, že znát základy první pomoci patří k důležitým dovednostem každého z nás, není pochyb. Čím dříve se s těmito dovednostmi začneme seznamovat, tím jistější budeme v případě potřeby. Děti z naší školky se kurzů první pomoci hrou účastní každý rok. I letos nás navštívili profesionální záchranáři z organizace Záchranáři s.r.o. Děti se naučily přivolat pomoc a seznámily se s tím, jak se zachovat při úrazech a akutních stavech. Plyšový kluk Pepík děti naučil zastavit krvácení a ošetřit drobná zranění. Vrcholem programu byla ukázka a prohlídka sanitního vozu, kde si děti vyzkoušely přístroje, vybavení a pomůcky, které záchranáři používají při své práci. Jak se zorientovat na křižovatce? Jaká pravidla platí pro auta a jaká pro chodce? Jak jsou na tom cyklisté? Naši předškoláci získali odpovědi na uvedené otázky a mohli si chování v silničním provozu hnded vyzkoušet. Kde? Přece na Dětském dopravním hřišti Jilmová. Poslední dubnový týden byl věnován přípravám na Filipojakubskou noc, při níž se na kopcích slétají čarodějnice a pálí ohně. K nezbytným čarodějnickým „rekvizitám“ patří mimo jiné netopýři. Proto jsme pro tento čas naplánovali návštěvu ochočených handicapovaných netopýrů ve spolupráci s Českou společností pro ochranu netopýrů (ČESON). Děti celým programem doprovodila pohádková postava netopýřice Lucky. Spolu s ní hledaly a lovily potravu, poznávaly různé druhy úkrytů, které netopýři střídají v závislosti na ročním období, vyzkoušely si orientaci pomocí zvuků a dozvěděly se, co netopýry v přírodě ohrožuje. 

Květnové výlety do světa historie, přírodovědy, techniky i kultury

Předškoláci ze Sluníček se vydali do muzea v Roztokách u Prahy, kde navštívili multimediální archeologickou expozici Pohleď z Archevity – Stopami věků. Děti si za pomoci všech smyslů vyzkoušely život v pravěku, podívaly se, jak se vyráběly zbraně, jak se obchodovalo a potkat mohly i divoké zvíře. Aby bylo jasno, nevyřítil se na ně opravdový pratur, ale jeho holografická projekce… Zkrátka virtuální realita spojená s videomappingem vtáhla bezpečně všechny do děje. Asi všichni známe film Kozí příběh odehrávající se v kulisách staré Prahy. My jsme měli možnost si prožít jeho pokračování naživo. Hlavní roli hrály anglonubijské kozy, které k nám přivezl Mobilní zvěřinec. S kozami Vendulkou, Matyldou a Čertíkem i jejich kůzlátky si mohly děti pohrát a při tom se dozvěděly, jak o kozy pečovat, samy si zkusily dojení i výrobu sýra a ochutnaly čerstvě nadojené mléko. Děti si rády staví z kostek, o tom nemůže být pochyb. Vzdělávací program Stavitel města Malé technické univerzity dětem přiblížil, jaké veřejné i soukromé budovy najdeme ve městě, jak fungují komunikace a kterak vytvořit mapu postaveného města za pomoci kartografických značek. Předškoláci si stavění velmi užili a třeba se už mezi nimi rodí noví budoucí architekti. Rodinná záchranná stanice Penthea navštěvuje naši školku každoročně, tentokrát s programem Zvířátka kolem nás. Kromě poutavého výkladu shlédly děti videa o zvířatech a zaposlouchaly se do nahrávek jejich hlasů. Zlatým hřebem programu byla ukázka živých zvířat od bezobratlých přes plazy a ptáky po savce. Největší odvážlivci si vzali do ruky pavouka či hada. Vysočanské divadlo Gong patří k oblíbeným cílům našich návštěv. V posledních letech byly tyto výlety přerušeny nejprve epidemií covidu a následně dopravní uzavírkou mostu na Palmovku. Návštěvou pohádkové hudební komedie „Jak jsem nechtěl vyrůst“ jsme otevřeli novou etapu návštěv veřejných divadel. Děti si užili vyprávění o chlapci, který nedůvěřuje světu dospělých a rozhodne se situaci vyřešit tak, že prostě nevyroste. Návštěva skutečného divadla přinesla dětem kromě veselého představení i vhled do světa kultury, kde se učíme kultivovaně chovat a také třeba vynést důstojný oděv.  Pouze jednou za rok se přihodí, že by ve všední den zela naše školka prázdnotou. V polovině května se to stalo. Celá naše školka včetně paní uklízeček a kuchařek nasedla do autobusů a hurá na celodenní výlet! Tentokrát se naším cílem stala středověká vesnička Botanicus a její přilehlé zahrady. Ve vesnici si děti vyzkoušely stará řemesla – výrobu mincí, svíček, mýdel – a také lukostřelbu a rýžování zlata. Zahrady nabídly dětem překrásné výhledy, bylinkovou zahradu i arboretum. Piknik v trávě z dovezených dobrůtek pak patřil k jednoznačným vítězům celé akce! Konec jara by se nemohl v naší mateřské škole obejít bez tradiční vzácné návštěvy Dua Beautiful Strings, které děti již několikátou sezónu nenásilně vedou do říše živé hudby. Klasické nástroje housle a harfa rozeznívají nejen známé melodie Antonia Vivaldiho, Bedřicha Smetany či Antonína Dvořáka, ale dokáží motivovat děti k řešení hudebních hádanek písní z filmů či večerníčků. Děti při koncertě bedlivě poslouchaly a některé z písní doprovodily hrou na bicí nástroje a zpěvem.

Loučení se školkou a kamarády

Červen otevřel Mezinárodní den dětí, který oslavily všechny třídy naší školky. Dopoledne plné zábavných a někdy i bláznivých soutěží bylo uzavřeno drobnými dárky a výtečnou zmrzlinou. Začátkem měsíce navštívil naši kamarád skřítkem, který zrovna něco byl ve své kůži. Aby také ne, když ho bolelo bříško, protože si neumyl před jídlem ruce, byl líný si zasportovat a jedl samé bonbóny... Program Ve zdravém skřítkovi zdravý duch děti zábavně seznámil se zásadami zdravého životního stylu a bavil nejen je, ale i paní učitelky. Co by to bylo za začátek léta bez tradičního opékání špekáčků na školní zahradě?! Buřtiáda patří k vrcholům našeho programu a účastníky neopustila dobrá nálada ani při proměnlivém počasí. Konec školního roku nepřináší jen zábavu, ale také loučení – ale i to je v našem podání pořádně veselé! Však se do školních lavic chystá na padesát letošních předškoláků. Sluníčka i Motýlci měli postupně možnost si zkusit, jaké to je mít školní zahradu a celou školu jen pro sebe. Obě rozlučkové slavnosti byly ukončeny nocováním ve školce. V polovině června proběhl nácvik evakuace celé školky. I naši nejmenší zvládli akci s úsměvem, i když možná někdy s vykulenýma očima… Všechny děti i dospělí dokázali vyklidit budovu za úctyhodné tři minuty. Gratulujeme!

Třída Pejsků se v tomto školním roce účastnila tělovýchovného projektu Se Sokolem do života, aneb Svět nekončí za vrátky České obce sokolské. Děti se v průběhu roku seznámily se všemi základními pohybovými dovednostmi, které budou moci v budoucnu dále rozvíjet a zdokonalovat. Červen pak patřil vyhodnocení projektu a zaslouženým medailím. Naše školka bude v projektu pokračovat i v dalším školním roce.

Léto patří výletům, a proto se předškoláci ze Sluníček vydali do Zooparku Karlštejn. Co bylo k vidění? Samozřejmě spousta exotických zvířat jako velbloudi, bizon, lamy, zebry, oslíci, ale také velké kočky, primáti, hlodavci či ptáci. K top zážitku přispěla i jízda vlakem z Hlavního nádraží v Praze.

Letošní školní rok uzavřela návštěva dravců a sov (sovy se dravcům podobají pouze způsobem života, ale jinak příbuzní nejsou). Majestátní ptáky k nám do školky dovezl Sokolnický spolek Teir. Děti se dozvěděly, jak se ptáci jmenují, čím se živí a kde žijí a spoustu dalších zajímavostí. K vrcholným zážitkům patřila ukázka ptáků v letu. Děti udivilo majestátní rozpětí křídel orla i tichost letu sovy.