Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O školce > Kronika MŠ > Kronika 2015-2016

Kronika 2015-2016

I o prázdninách bylo v naší mateřské škole rušno. Během měsíčního prázdninového provozu zajistily učitelky z naší a okolních mateřských škol program pro zájemce z celé Prahy 3. V budově proběhly rovněž nejrůznější opravy a úpravy: je vyměněno linoleum v prvním nadzemním podlaží, vymalovány chodby, schodiště, jídelna a šatny. V jídelně máme na stěnách nové dřevěné dekorace, metodický kabinet obohatily další zajímavé didaktické pomůcky.

září vstupujeme do školního roku se sto padesáti čtyřmi dětmi v šesti třídách – Pejscích, Veverkách, Tučňácích, Sovičkách, Sluníčkách a Motýlech. Pedagogickou činnost zajišťuje dvanáct učitelek včetně ředitelky a zástupkyně ředitelky, o kuchyni se starají tři kuchařky, za úklid v mateřské škole a na zahradě zodpovídají tři uklízečky. Zatímco nejmenší děti se teprve seznamují s novými lidmi, prostředím a pravidly ve školce, starší děti skočily do dění rovnýma nohama. Hned v září začínají navštěvovat tréninky plavání a divadelní představení v divadle Gong, na konci měsíce odjíždí třicet dětí se čtyřmi učitelkami na desetidenní pobyt ve Stálé škole v přírodě v pošumavských Česticích. Hledání kouzelných skřítků a vil, výrobky z darů podzimní přírody a pěší i autobusové výlety do okolí tvořily hlavní náplň našeho času v Česticích.

Kroužek anglického jazyka pod vedením externí lektorky začíná v říjnu hned po příjezdu dětí ze školy v přírodě. Naplno se rovněž rozbíhá seriál seminářů pro učitelky v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, který bude průběžně pokračovat až do června 2016. V závěru měsíce navštěvují starší děti výstavu Archa Noemova v nové budově Národního muzea zaměřenou na zajímavá zvířata všech kontinentů.

Ani listopadové plískanice nám nebrání v pestrém programu. Starší děti se účastní programu v ekocentru Toulcův dvůr a divadelních představení v Divadle U Hasičů a Gongu, v galerii GUD navštěvujeme výstavu 20 let Čtyřlístku, probíhá první návštěva předškoláků v základní škole Pražačka. Pro menší děti je připraveno divadelní představení v prostorách mateřské školy. Školku rovněž navštěvuje profesionální fotograf.

Vánoční atmosféra měsíce prosince začíná tradičně návštěvou Mikuláše, čerta a anděla, které pro nás ztvárňují studenti vedlejšího gymnázia. Sovičky a Tučňáci navštěvují výstavu betlémů v Žižkovském divadle, nejstarší děti vyrážejí vlakem do muzea betlémů v podhradí Karlštejna a vyzkoušejí si lidové předvánoční aktivity v Toulcově dvoře. Ostatní děti se účastní vánočního pásma lidových písní a tradic v podání rodiny Dvorníkových v prostorách mateřské školy. Všechny děti se pečlivě připravují na vánoční besídky pro rodiče, které se postupně konají ve všech třídách od poloviny prosince až do vánočních prázdnin. 

Nový rok předznamenává nadcházející lednové zápisy do základních škol. Předškoláci navštěvují obě pracoviště základní školy Chelčického. Divadelní sezóna je v plném proudu a tradiční návštěvu divadla Gong doplňuje první představení ze série hudebních pohádek v Kulturním centru Vozovna. V tomto měsíci se věnujeme i zdravovědě a děti se účastní programu pod vedením zubních hygienistek. K největším zážitkům patří návštěva záchranářů s opravdovou sanitkou a úvodem do první pomoci pro děti. 

Únor je plný masek a oslav masopustu. Školku navštěvuje kouzelník a starší děti vyrážejí do Zahrady Kinských, kde se v Musaionu Národního muzea koná masopustní výstava. Pro zájemce z řad předškoláků se ve spolupráci s Křesťanskou pedagogicko-psychologickou poradnou konají testy školní zralosti a navazující individuální rozhovory mezi rodiči a školní psycholožkou. Ve třídě Sluníček pilotujeme vzdělávací program zaměřený na základy osobního hospodaření pod názvem JA Moje první peníze. 

Přichází březen a my se už těšíme na jaro. Teplejší počasí a probouzející se příroda lákají k delším procházkám po okolí. Děti navštěvují divadla Spejbla a Hurvínka, KC Vozovna a Gong, divadélka probíhají i na půdě školky. Mezi děti přichází rovněž foniatrička, aby vyšetřila případné poruchy sluchu a výslovnosti. 

Duben otevírá Kantorský ples v Kongersovém centru Olšanka, kterého se účastní zhruba polovina našich učitelek. Třída Tučňáků se účastní výtvarného workshopu v Muzeu Kampa. Mateřskou školu navštěvuje Cirkus Adonis s klaunem, živými zvířaty a kouzelnickými čísly. Ve spolupráci se Základní uměleckou školou probíhá průzkum hudebnosti a pohybových schopností našich dětí. Nadané děti jsou pak pozvány k dalšímu rozvíjení svého talentu v kroužcích hudebních nástrojů či tance. Děti si rovněž užívají muzikoterapetickou dílnu, při níž hrají na skutečné bubny bonga, poslouchají hru na didgeridoo a zkoušejí hru na tradiční australská chřestidla. Ve školce probíhá zápis nových dětí. K zápisu přišlo 60 dětí a 40 jich bylo přijato.V KC Vozovna jsme se účastníme další hudební pohádky a v našem kulturním portfoliu nemůže chybět ani návštěva dalšího představení v divadle Gong. 

Květen patří tradičně k našim nejnabitějším měsícům. To se potvrzuje i letos. Další skupina dětí navštěvuje výtvarný workshop v galerii Muzea Kampa v Sovových mlýnech, koná se výlet na Petřín a tradiční návštěvy dalších divadelních představení v KC Vozovna a Gongu. Probíhá rovněž společné fotografování všech tříd a zaměstnanců školky. V mateřské škole se dále uskutečňuje vzdělávací program se včelaři spojený s ochutnávkou medu a prohlídkou pláství. Živé netopýry si prohlédly děti ze tříd Motýlků a Sluníček v rámci programu Zimní spáči. Naše největší úspěchy se v tomto měsíci pojí se sportem. Zatímco Motýlci získávají druhé místo v atletické Olympiádě čtyř školek z našeho okolí, Sluníčka bodují v kopané. Nejprve získáváme stříbrný pohár ve Fotbalovém turnaji čtyř školek. Svůj úspěch pak korunujeme získáním Putovního poháru v rámci turnaje Poháru Františka Josefa I. pořádaným městskou částí Praha 3, kde vítězíme v konkurenci devíti žižkovských mateřských škol. Koncem měsíce si všichni užívají celodenní výlet do Farma-parku Blaník, kde se chovají nejen tradiční domácí zvířata, ale k vidění je i vzácné čtyřrohé plemeno ovcí. A kdo se dobře díval, mohl potkat i blanického rytíře, místní skřítky či nalézt část blanického pokladu!                                                                                                         

A už je tady červen, který otevíráme opékáním špekáčků s dětmi a rodiči na zahradě školky. Příchod léta oslavují jednotlivé třídy návštěvou cukrárny. Předškoláci v Motýlcích skládají „maturitu“, Sluníčka absolvují „promoci“ a obě třídy si spolu s Tučňáky užívají spaní ve školce. Třída Tučňáků navštívila pražské letiště. Na zahradě školky se rovněž koná „abiturienský večírek“ pro naše bývalé absolventy. A konec školního roku? Ten uzavírají pracovnice školky tradičním veselým posezením na zahradě školky s maskami. Tentokrát na téma Ať žijí duchové…