Úvod > Třídy > Sluníčka > Co dělat s dětmi doma, když nechodí do školky_typy na činnosti

Co dělat s dětmi doma, když nechodí do školky_typy na činnosti

Doporučení pro činnosti s dětmi doma:

Milí rodiče, vzhledem k tomu, že někteří z vás si ponecháváte v tomto čase své děti po nějakou dobu doma, rády bychom zde poskytly několik typů, co s nimi doma dělat, čím je zaměstnat a zabavit (ovšem, bez vaší aktivní účasti to většinou nepůjde :-):

Čtěte si s dětmi, povídejte si o přečteném, nechte je zpětně odvyprávět jednoduchý příběh, povídejte si s nimi o všem kolem vás, pohovořte o shlédnuté pohádce, užijte si "černou hodinku"(povídejte si před usnutím v setmělém pokoji).

Při procházkách probírejte pravidla bezpečného pohybu na ulicích a poznávejte dopravní značky pro chodce.

Vytvořte větu o pěti slovech a nechte ji dítě opakovat (např.:"Maminka koupila cukr, chléb a banány.").

Trénujte zrakovou paměť (vyberte 5 jednoduchých předmětů - např. drobných hraček a po chvíli prohlížení je zakryjte a nechte dítě vyjmenovat, co si zapamatovalo).

Dejte doma dětem čas a prostor (i několik hodin), aby si tvořilo z konstruktivních her (Lego, Seva,

kostky apod.).

Určujte s dětmi, z jakého materiálu jsou vyrobené předměty kolem vás a povídejte si, jak se asi vyrábějí.

Trénujte barvy a geometrické tvary (objevujte ve svém okolí kruh, čtverec, obdélník, trojúhelník)

Zkoušejte se poměřovat - kdo je větší, menší, kdo stojí vpředu, vzadu, vedle, je-li něco nad či pod (vzájemné polohy předmětů). Zkoušejte pořadové číslovky (první - pátý).

Mluvte s dětmi o denní době (co děláte ráno, v poledne, odpoledne, večer..., zkuste, co se dělo včera, co plánujeme na zítra...).

Všímejte si počasí a nechte děti popsat, jaké právě je.

Povídejte si s dětmi o emocích - jak se dnes cítí, z čeho se radují, z čeho jsou smutné...

Procvičujte jejich samostatnost (oblékání, svlékání, obouvání, zouvání, dodržování hygieny, ale také, aby poprosily, když něco chtějí a poděkovaly, když něco dostanou, aby si řekly o pomoc, pokud ji potřebují).

Nechte děti, aby se podílely na vaření a přípravě jednoduchých jídel, na přípravě pro společné stolování, nechte je jmenovat všechny použité suroviny a další přísady do jídel, hovořte o zdravých a ne-zdravých potravinách.

Nechte děti jíst příborem a u stolu. Stolujte společně.

Trénujte pravou a levou stranu (dávejte pokyny nebo naopak, ať dává dítě pokyny vám a kontroluje, zda je provádíte správně :-)).

Zkoušejte s dětmi vymýšlet slovní i významové nesmysly a nebo je nechte vymýšlet samotné.

Trénujte hluboké nádechy (do bříška), choďte po schodech (máte-li), překračujte překážky, procvičujte rovnováhu (stoj na jedné noze), na zemi v leže na břiše střídejte zvedání nohy a ruky křížem (levá ruka a pravá noha), to samé ve stoji na čtyřech. Dejte si denně 10 dřepů. Na procházce si házejte míčem.

Skládejte třeba jen z novinového papíru čepice, lodičky (dbejte na správné překládání papíru).

Nechte děti stříhat a vystřihovat (např. obkreslené tvary, které mohou následně lepit a vytvářet pěkné

obrázky, které mohou i dokreslovat tužkou a pastelkami).

Nechte děti kreslit a vybarvovat obrázky (omalovánky). Dejte jim prostor k výstavce výtvorů (lednička, parapet apod.).

Zadávejte jim jednoduché úkoly a posilujte při jejich plnění dětskou vytrvalost a soustředěnost.

Zpívejte svým dětem a zpívejte si s dětmi.

Přejte si, aby vás vaše dítě nakreslilo a třeba i celou vaši rodinu (celá postava nebo jen hlava).

Nechte je pracovat s modelínou (máte-li doma). Nebo si připravte jednoduchá těsta na tvoření (slané těsto, vizovické těsto atp.).

Snad mnohé z vás tímto inspirujeme, jak toto náročné období s dětmi užitečně, příjemně a určitě i vesele doma prožít. Držíme vám palce a děkujeme za pozornost!

Webové stránky plné nápadů:
Veselá chaloupka, i pro starší děti. Nápady pro Aničku. Šuplík správného kluka ŠtěpánaI-creativeMimibazar, jaro s Rozárkou, Zabav děti, Máma do deště, UnoDuo, Pipasik

Vážení rodiče, vzhledem k vzniklé situaci se ruší hodiny plavání do odvolání.

Děkujeme za pochopení.